10. 06. 2020 08:48 , článok bol aktualizovaný 10. 06. 2020 16:02 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

NAKA po razii v štátnej inštitúcii zadržala štyroch ľudí

Slovenská vláda mala mať odpočúvané telefóny a sledované maily.

Ilustračná foto.
Ilustračná foto. Foto: René Medzihradský

Národná kriminálna agentúra v súvislosti so zásahom v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby zadržala štyroch ľudí. Polícia o tom informovala na sociálnej sieti.

So zásahom polície v NASES sa objavujú informácie o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Elitní policajti zasahovali na viacerých miestach a dokonca aj v priestoroch úradu vlády.

Premiér Igor Matovič nechcel záležitosť bližšie komentovať, zdôraznil, že je potrebné počkať na závery vyšetrovania. Podľa premiéra sa v najbližších dňoch môžu objavovať informácie, ktoré budú spravodajskými hrami tých, ktorí sú do kauzy zapletení.

Vicepremiérka pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) potvrdila, že utorkový (9. 6.) zásah polície v priestoroch úradu vlády a v rôznych budovách Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu súvisí s podozreniami z ohrozenia strategickej bezpečnosti a záujmov štátu, ktoré sa začali počas bývalej vlády a bývalého vedenia úradu.

Podľa šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského v prípade zásahu "môže ísť o búrku v pohári vody a niečo, čo bolo oficiálnymi štátnymi autoritami schválené, alebo ide o vážny problém".

Uviedol, že polícia zaistila "nejaké" zariadenia. Znalci a polícia podľa šéfa SIS zatiaľ nevedia povedať, na čo presne mali slúžiť.

"Mohli to byť zariadenia, ktoré mali zabezpečiť ochranu pred útokmi z vonka. Mohlo však aj ísť o zariadenia, ktoré dokázali preniesť obsah, a to dátový či telefonický. Ak áno, musí sa skúmať, či na to existovalo povolenie sudcu," skonštatoval. Pčolinský odmietol, že by mala byť SIS do toho zakomponovaná. Nepovedal však, či SIS o tom mala informácie.

Nepredpokladá, žeby prišla na Úrad vlády SR akási súkromná firma či jednotlivec a niečo namontovali. Ako tvrdí, nie je to technicky jednoduchá záležitosť. "Je potrebné rozhodnutie štátnych autorít, aby sa mohlo takéto zariadenie implementovať. Čo to však robilo a načo to slúžilo, to musia povedať znalci," vysvetlil.  

Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský.
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Pčolinský. Foto: TASR
 

Otázka podľa jeho slov je, do akej miery vedúci predstavitelia vlády vedeli, že ak niečo schvaľovali, čo to robí. Šéf SIS nevedel uviesť, aký rozsiahly mohol byť únik informácií. Ako tvrdí, odpoveď na to musí dať polícia. Nemyslí si však, že by išlo o útok. Vidí za tým skôr zvláštne nastavenie vnútornej bezpečnosti na Slovensku.

"Je to absurdná bezpečnostná hrozba, pretože SR má z eurofondov alokovaných pomerne dosť peňazí na kybernetickú ochranu a ak sa peniaze nevyužívajú na to, na čo sa majú, nečudujme sa, že sa potom dejú takéto excesy," poznamenal Pčolinský.

Vylúčiť nemôžeme, že išlo o snahu zahraničných tajných služieb preniknúť do systému, skôr si však myslí, že mohlo ísť, naopak, o snahu zabrániť tomu, aby sa zahraničné tajné služby "napichli" na štátnu sieť. Všetko, čo prechádzalo cez Govnet, sa podľa šéfa SIS teoreticky mohlo niekde dostať. "Či to však tie zariadenia umožňovali, neviem povedať," podotkol Pčolinský.

Po rokovaní výboru na kontrolu činnosti SIS uviedol, že zariadenia podľa neho mali slúžiť na nejaký účel, napríklad ako ochrana pred kybernetickými útokmi či pred zavírusovaním Govnetu. Pripustil však, že teoreticky aj na zaznamenávanie komunikácie.

"Ak plnili úlohu, ktorá bola oficiálne schválená, tak toto je celé búrka v pohári vody, a ak boli využívané na niečo iné, tak mohlo dochádzať k veľmi závažnému porušeniu Trestného zákona," uviedol Pčolinský.

Predpokladá však, že bez súhlasu oficiálnych štátnych autorít tieto zariadenia nainštalované byť nemohli. Teoreticky súhlas na inštaláciu mohla podľa jeho slov dať Bezpečnostná rada SR. "Predpokladá sa, že existoval súhlas nejakých štátnych orgánov," vysvetlil šéf SIS. Písomné dokumenty o tom mohli podľa jeho slov vyšetrovateľom predložiť napríklad zadržaní ľudia, ale mohla ich polícia nájsť aj pri zásahu v NASES.  Ako tvrdí, znalci teraz musia preskúmať, čo zariadenia dokážu robiť a koľko ich je. Nemyslí si však, že by to súviselo s akousi "politickou vojnou" v štáte.

 


VIAC Z Domáce