10. 06. 2020 10:27 , článok bol aktualizovaný 10. 06. 2020 19:54 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Fico mal dať Pellegrinimu ponuku, ktorá sa nedala prijať

Týkala sa vedenia Smer-SD.

Predseda Smer-SD Robert Fico, v pozadí vľavo Peter Pellegrini.
Predseda Smer-SD Robert Fico, v pozadí vľavo Peter Pellegrini. Foto: TASR

Predseda Smer-SD Robert Fico údajne ponúkol predsednícku funkciu Petrovi Pellegrinimu .

Správu priniesol web pluska.sk s tým, že Fico sa nechystal stiahnuť z diania v strane. Vplyv si chcel zachovať prostredníctvom Nadácie Alexandra Dubčeka, ktorej by chcel šéfovať. Podľa portálu by to mal byť podobný model, ako je v Nemecku Nadácia Fridricha Eberta, ktorá je spojená s SPD.

Pellegrini pred novinármi v Banskej Bystrici, kde oznámil, že odchádza zo strany Smer-SD , vyhlásil, že oficiálne od Fica takúto ponuku nedostal. „Hoc rôzne odkazy ku mne rôznymi kanálmi prúdili. Nepovažoval som to za niečo, čo má rozhodnúť o mojom rozhodnutí. Keď si pozriete podmienky, s ktorými to bolo spojené, nemyslím si, že by to tak mohlo fungovať," konštatoval.

Fico reaguje

Dlhoročný šéf sociálnych demokratov drží palce Petrovi Pellegrinimu v jeho ďalšej politickej ceste. Mrzí ho, že ponuku stať sa predsedom strany neprijal.

"Je mi úprimne ľúto, že po 20-tich rokoch v strane SMER - SD odmietol túto ponuku najmä po tom, čo ho strana SMER - SD nominovala na post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu, podpredsedu vlády a napokon premiéra," napísal na sociálnej sieti.

Držím palce Petrovi Pellegrinimu v jeho ďalšej politickej ceste. Mrzí ma, že ponuku stať sa predsedom strany SMER - SD...

Uverejnil používateľ Robert Fico Streda 10. júna 2020

Zdroj: Facebook/Robert Fico

Podľa portálu by si Fico ponechal možnosť hovoriť do politickej orientácie Smeru, chcel by kontrolovať stranícke peniaze a ponechať si právo veta pri volebných kandidátkach. Návrhy kandidátov by mal pritom plne v kompetencii Pellegrini. Robert Kaliňák mal tieto správy potvrdiť slovami, že "k takejto ponuke došlo."

Obaja politici sa už niekoľko týždňov nestretli a odkazujú si veci iba cez médiá. Nerokovalo ani predsedníctvo strany, ktoré má určiť termín snemu. Na ňom by mali delegáti rozhodnúť o predsedovi. Pellegrinimu vyjadrili podporu ako prví 21. mája banskobystrickí krajskí poslanci a vyzvali ho, aby sa uchádzal o post predsedu sociálnych demokratov.  O pár dní na to súčasný podpredseda verejne kritizoval Fica a požiadal ho, aby odišiel z predsedníckej funkcie.

Vtedy konštatoval, že Fico má poslednú možnosť, aby sa vyhol osudu Vladimíra Mečiara či Mikuláša Dzurindu, ktorému sa vždy vehementne bránil. „A ak nechce tragicky naplniť ich heslo - stranu som si založil, stranu si aj zničím - je preňho dnes jedinečná možnosť, dať svojim odchodom strane nádej na lepšiu budúcnosť," povedal 25. mája Pellegrini s tým, že tak nepomôže len strane Smer-SD, ale aj politike sociálnej demokracie na Slovensku.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce