10. 06. 2020 13:27 , článok bol aktualizovaný 10. 06. 2020 15:29 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Pellegrini opúšťa po 20 rokoch Smer. Tu je reakcia Roberta Fica

Prečítajte si aj reakcie niektorých straníkov.

Peter Pellegrini a Robert Fico.
Peter Pellegrini a Robert Fico.

Roberta Fica mrzí, že Peter Pellegrini neprijal ponuku stať sa predsedom strany Smer-SD. Uviedol to v stredu poobede na sociálnej sieti. Pellegrinimu v jeho ďalšej politickej ceste drží palce.

"Je mi úprimne ľúto, že po 20 rokoch v strane Smer-SD odmietol túto ponuku, najmä po tom, ako ho strana nominovala na post štátneho tajomníka, ministra, predsedu parlamentu, podpredsedu vlády a napokon premiéra," uviedol Fico s tým, že strana bude pokračovať svojou ľavicovou cestou, čo sa nezmení ani po Pellegriniho odchode.

Blaha, Vážny a Jarjabek Pellegriniho kritizujú

Odchod Petra Pellegriniho zo strany komentovali aj ďalší straníci a poslanci. Podľa Ľuboša Blahu (Smer-SD) je to zlým krokom.

Poslanec Ľubomír Vážny (Smer-SD) si myslí, že odchod Pellegriniho určitým spôsobom poškodí strane a zníži sa počet jeho priaznivcov. Vážny podľa vlastných slov ostáva v strane.

Po 15. júni by podľa poslanca za Smer-SD Dušana Jarjabka mali prebehnúť debaty v základných organizáciách strany a aj na krajskej úrovni. "Zachovávam názor, že vnútrostranícke veci si musíme najprv povedať sami," poznamenal Jarjabek.

Dodal, že odchod Pellegriniho "berie na vedomie". "Je škoda, že z nej odchádza teraz, keď idú preferencie Smeru hore. Je škoda, že sa rozbije. Je to jeho rozhodnutie a vedel, prečo to robí."

Jarjabek aj poslanec Ján Richter (Smer-SD) potvrdili, že Fico ponúkol svoj post Pellegrinimu. "Prekvapuje ma, že tú veľkorysú ponuku, ktorú mu ponúkol predseda, neakceptoval. To celé, čo tu doteraz robil, bolo asi divadielko, pretože bol asi rozhodnutý dávno a išiel svojou líniou," povedal Richter. Je mu to ľúto, pretože Pellegrini sa vypracoval na "veľmi schopného politika a bol by býval pre stranu prínosom".

Raši a Žiga stoja za Pellegrinim

Peter Žiga priznáva, že Pellegriniho názory a štýl politiky sú mu blízke. Rozhodnutie o svojej budúcnosti bude v najbližších dňoch tlmočiť aj Erik Tomáš.

"Som súčasťou strany Smer-SD od jej založenia a priebeh diskusie o jej ďalšej budúcnosti som preto vnímal veľmi citlivo. S pánom Petrom Pellegrinim spolupracujem dlhodobo, bol som súčasťou jeho vlády a jeho názory a štýl politiky sú mi blízke," uviedol Žiga.

Pripomenul, že bezprostredne po voľbách ponúkol svoju funkciu podpredsedu strany. "Už v najbližšom čase oznámim osobné rozhodnutie o mojom ďalšom postupe," doplnil Žiga.

Za Petrom Pellegrinim stojí aj Richard Raši.

"Peter Pellegrini je veľmi ľudský a od srdca povedal médiám dôvody svojho rozhodnutia. Posledné dva roky som stál po jeho boku ako podpredseda jeho vlády a chcem stáť po jeho boku aj naďalej," uviedol Raši na sociálnej sieti.

Poslanec Ján Ferenčák (Smer-SD) taktiež  podporuje Pellegriniho, jeho politiku, víziu aj štýl práce. Tvrdí, že diskusia o tom, či s ním odíde do jeho prípadnej novej politickej strany ešte nebola. O založení poslaneckého klubu v parlamente je podľa Ferenčáka predčasné hovoriť.

Pellegrini končí v strane Smer-SD, vzdáva sa funkcie jej podpredsedu a značku Smer-SD podľa vlastných slov necháva "otcovi zakladateľovi" predsedovi Ficovi. Pellegrini tvrdí, že oficiálnu ponuku od Fica na post predsedu nedostal. Nevylúčil založenie novej strany, nechce prevziať už existujúci subjekt. Naďalej chce ísť cestou sociálnej demokracie.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce