10. 06. 2020 18:00 | BRATISLAVA/rk

SÚHRN DŇA: Pellegrini za Ficom definitívne zatvoril dvere. Symbolicky doma a úplne sám

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Podpredseda Smer-SD a parlamentu Peter Pellgrini.
Podpredseda Smer-SD a parlamentu Peter Pellgrini. Foto: TASR

Peter Pellegrini sa v stredu postavil pred novinárov. Symbolicky vo svojom rodnom meste a úplne sám. Aj keď bolo zrejmé, k akému vyhláseniu smeruje, neponáhľal sa. V dlhšom prejave spomínal na svoje politické začiatky a dlhé roky v Smere.

Napokon oznámil, že v tejto strane už miesto nemá. Uzavrel tak jednu veľkú kapitolu, počas ktorej bol šéfom niekoľkých rezortov, predsedal parlamentu a napokon aj vláde.

Podľa prieskumov jeden z najdôveryhodnejších slovenských politikov sa vybral svojou cestou a dal definitívnu bodku dlhým polemikám o jeho budúcnosti.

Za Robertom Ficom nadobro zatvoril dvere. A to mu vraj predsednícku stoličku ponúkal. Fica vraj mrzí, že ju neprijal. No pre stále jediného šéfa Smeru to znamená, že sa nemusí sťahovať do žiadnej nadácie.

Zmena, ktorú strana toľko spomínala pred voľbami, sa teda napokon dostavila o čosi neskôr. No nie v podobe, ktorá by bola po vôli všetkým straníkom. Dôkazom sú aj rozdielne názory v opozičnom subjekte.

Jedno je isté. V ďalších voľbách po dlhých rokoch neuvidíme zjednotenú sociálnu demokraciu.

Viac sa o jeho odchode dočítate TU o Ficovom návrhu TU a jeho reakciu nájdete TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Síce podpredseda parlamentu dnes oznamoval svoje životné zmeny mimo národnej rady, poriadne to žilo aj tam. Poslanec Jozef Pročko mal údajne fyzicky napadnúť opozičného kolegu Ľuboša Blahu. Incident sa mal odohrať v parlamentnom bufete, kde šarvátku prerušil čašník, ktorý súperov oddelil. Okrem Blahu nahneval Pročko aj Roberta Fica, ten ho počastoval vztýčeným prostredníkom.

Viac sme sa téme venovali TU.


Slovenská vláda mala mať odpočúvané telefóny a sledované maily. Národná kriminálna agentúra v súvislosti so zásahom v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) zadržala štyroch ľudí.

So zásahom polície sa objavujú informácie o údajnom odpočúvaní a sledovaní štátnej počítačovej siete Govnet. Podľa šéfa tajnej služby Vladimíra Pčolinského v prípade zásahu "môže ísť o búrku v pohári vody a niečo, čo bolo oficiálnymi štátnymi autoritami schválené, alebo ide o vážny problém".

Viac sme sa téme venovali TU.


Pri šéfovi SIS ešte zostaneme. Jeho matke Marcele Pčolinskej, starostke obce Nižný Hrabovec, niekto poslal náboje z plynovej pištole. Podľa Pčolinského to môže súvisieť s jej aktivitami ako starostky, ale aj jeho výkonom riaditeľa SIS a čisto teoreticky aj s politickým angažovaním sa jeho brata Petra, ktorý je poslancom parlamentu.

Viac sa dočítate TU.


Slovenská advokátska komora koná voči advokátom, ktorí sa objavili v Threeme a WhatsAppe Mariana Kočnera. Revízna komisia komory eviduje desať sťažností. Niektoré smerovali voči viacerým osobám. Celkovo vyšetrujú dvanásť advokátov.

Ich mená nájdete TU.


Samotný Kočner sa chcel opäť dostať na slobodu, no nepodarilo sa mu to. So žiadosťou o prepustenie z väzby neuspel. Neprávoplatne odsúdený za falšovanie televíznych zmeniek a obžalovaný za vraždu Jána Kuciaka tak naďalej zostáva za mrežami.

Viac sa dočítate TU.


Čo sa týka koronavírusu, pokračujú celkom dobré správy. Na Slovensku pribudli v utorok dvaja noví pacienti, obaja v karanténnom centre, ktorým potvrdili COVID-19. Laboratória vykonali 1545 testov a uzdraviť sa podarilo ďalším dvom ľuďom.

Ministerstvo zdravotníctva dokonca podvečer informovalo, že v prebehu stredy prepustili z nemocnice posledných troch pacientov s COVID-19.

A do tretice o koronavíruse - dočkali sme sa. Núdzový stav sa napokon skončí už túto sobotu.

Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce