11. 06. 2020 13:06 , článok bol aktualizovaný 11. 06. 2020 13:44 | BRATISLAVA/TASR

Politici reagujú na ohavný útok vo Vrútkach

Prezidentka podporila policajtov, učiteľov aj rodičov.

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Prezidentka SR Zuzana Čaputová cíti obrovský smútok a žiaľ nad tragédiou, ktorá sa odohrala na Spojenej škole na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach. Uviedla to na sociálnej sieti. Napísala tiež, že telefonovala s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO), ktorý ju podľa jej slov informoval, že situácia je pod kontrolou.

"Vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine obete útoku a podporu všetkým zraneným deťom, učiteľkám a policajtom. Nerozumiem a nepoznám pozadie tohto šialeného útoku," uviedla na sociálnej sieti.

Hlava štátu vyjadrila podporu všetkým učiteľkám, učiteľom, policajtom, deťom a ich rodičom, ktorí zažili ťažké chvíle strachu. "Myslím na vás. Nech je v tejto chvíli naša solidarita s vami aj prejavom odmietnutia násilia v akejkoľvek podobe," dodala.

Po incidente na škole vo Vrútkach eviduje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR dve obete a päť zranených.

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár odsúdil násilný čin. Kollár smeruje na miesto tragédie.

Úprimnú sústrasť vyjadril aj premiér Igor Matovič. Uviedol to vo štvrtok na stretnutí Vyšehradskej štvorky v českých Ledniciach.

„Blázni medzi nami žijú a takýmto situáciám nedokážeme zabrániť, ale minister vnútra letí na miesto činu a pevne verím, že potom nás bude informovať podrobnejšie," dodal Matovič.

 

Odvysielali sme mimoriadne správy o útoku v základnej škole vo Vrútkach.

Vyjadrili sa aj podpredsedovia parlamentu

Vyjadrili sa aj podpredsedovia Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) a Peter Pellegrini (Smer-SD).

"So zatajeným dychom som si prečítal, čo sa práve stalo vo Vrútkach. Je to veľká tragédia," komentoval Šeliga. Dúfa, že počet obetí sa nezvýši. "Myslím na obete a ich pozostalých, ako aj na zranených, ktorí sú v opatere lekárov v martinskej nemocnici," dodal.

Úprimnú sústrasť a žiaľ nad tragédiou vyjadril aj podpredseda NR SR Peter Pellegrini.

"Som v duchu s rodinami obetí útoku vo Vrútkach aj so všetkými učiteľmi, ktorí poctivo napĺňajú svoje náročné a záslužné poslanie a musia byť šokovaní skutkom, za ktorý ich kolega zaplatil životom. Rovnako tak som v duchu aj so všetkými rodičmi, ktorí každé ráno vyprevádzajú svoje dieťa do školy a veria, že sa im zdravé vrátia domov," uviedol Pellegrini na sociálnej sieti.

Úprimnú sústrasť vyjadril aj minister školstva Branislav Gröhling. Zraneným želá skoré uzdravenie. "Akékoľvek formy násilia sú neprípustné. Práve škola by mala byť miestom, kde vládne bezpečie. Okamžite som išiel na miesto tragédie a v najbližších dňoch budem so zriaďovateľmi diskutovať aj o tejto téme, keďže bezpečnosť našich detí a učiteľov je to najdôležitejšie," napísal na Facebooku.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na sociálnej sieti vyjadril pozostalým úprimnú sústrasť, zraneným deťom, policajtom a ďalším zamestnancom školy praje skoré uzdravenie. "O celú situáciu sa intenzívne zaujímam od prvého momentu a verím, že budem vedieť viac po príchode na miesto tragédie," dodal.

 

Vašečka je zdesený

Školy sú tým posledným miestom, kde má úradovať nenávisť a zlo, reagovala na štvrtkovú tragickú udalosť vo Vrútkach strana SaS. Akékoľvek násilie na školách považuje za neprípustné aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

"Je nám nesmierne ľúto, čo sa stalo a vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým. Taktiež želáme rýchle zotavenie všetkým, ktorých zasiahol nepochopiteľný akt nenávisti vo Vrútkach," uviedol Ondrej Šprlák z komunikačného oddelenia SaS.

Šipoš zdôraznil, že odsudzuje akékoľvek násilie, obzvlášť na akademickej pôde a na školách. Považuje to za neprípustné. "Verím ,že to bude riadne vyšetrené, a verím, že vinníci budú potrestaní," uviedol.

Zdesenie nad útokom v škole vo Vrútkach vyjadril aj predseda školského parlamentného výboru Richard Vašečka (OĽaNO). "Ako predseda školského výboru sa budem zaujímať o ďalšie informácie tohto nepochopiteľného činu," uviedol na sociálnej sieti. Rovnako vyjadril sústrasť pozostalým a ocenil profesionálny zásah polície.

Poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí) verí v čo najskoršie objasnenie príčin útoku. "Aby sme vedeli, či a ako treba lepšie ochrániť naše učiteľky a učiteľov. O to viac im ďakujem za stresovú, ale mimoriadne záslužnú prácu, ktorú pre naše deti robia," uviedol na sociálnej sieti.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce