11. 06. 2020 19:34 , článok bol aktualizovaný 11. 06. 2020 22:35 | VRÚTKY/tvnoviny.sk, ml, TASR

Hrdina z Vrútok: Obľúbený učiteľ položil život za žiakov i kolegyňu

Premér Igor Matovič navrhne prezidentke Zuzane Čaputovej udeliť učiteľovi štátne vyznamenanie in memoriam.

Spomienka na Jaroslava Budza.
Spomienka na Jaroslava Budza. Foto: TV Markíza

Obeťou brutálneho útoku v Spojenej škole vo Vrútkach sa stal zástupca riaditeľky Jaroslav Budz. Učil matematiku a chémiu a medzi deťmi bol obľúbený. V kompetencii mal gymnaziálnu časť spojenej školy.

Nebyť jeho zásahu voči útočníkovi, obetí mohlo byť viac. Aj medzi deťmi. Martinčan Ivan († 22) spustil svoje vyčíňanie v prvej učebni, na ktorú narazil. Napadol tam učiteľku a riaditeľku v jednej osobe a problém mu nerobilo ani bodnúť nožom do asi 10-ročných detí. Keď Jaroslav začul, čo sa v triede deje, pribehol na pomoc. Hrdinská pomoc kolegyni a deťom sa mu, žiaľ, stala osudnou.

Predseda vlády SR Igor Matovič na sociálnej sieti vyjadril učiteľovi úctu. Označil ho za hrdinu, a preto navrhne prezidentke SR Zuzane Čaputovej udeliť učiteľovi štátne vyznamenanie in memoriam.

Spomienka na Jaroslava Budza.
Spomienka na Jaroslava Budza. Foto: TV Markíza
 

Tragická smrť učiteľa Spojenej školy vo Vrútkach Jaroslava Budza otriasla stovkami ľudí, ktorí mu vo štvrtok večer prišli zapáliť sviečku k budove školy.

"Všetkých nás to veľmi zobralo. Spolužiakov, kamarátov, Vrútočanov. Spontánne sme si začali písať a založili na sociálnej sieti spomienkovú akciu. Informovali sme ľudí, že sa bude konať. Je to veľmi smutná vec. A sme veľmi dojatí, že prišlo až tak veľa ľudí zapáliť sviečku a uctiť si jeho pamiatku. Vidieť naozaj veľkú súdržnosť všetkých obyvateľov, spolužiakov, ľudí zo školy, Jarkových priateľov," povedal bývalý študent vrútockého gymnázia Matej Bórik.

Podľa primátora Vrútok Branislava Zacharidesa zostane škola v piatok (12. 6.) zatvorená. "Riaditeľka vyhlásila riaditeľské voľno. Začiatkom budúceho týždňa si spoločne sadneme, prejdeme si všetky záležitosti a rozhodneme, ako dlho ešte necháme školu zatvorenú," uviedol primátor.

Smútiaci študenti.
Smútiaci študenti. Foto: TV Markíza
 

Pacienti sú stabilizovaní

Kým Jaroslava sa zachrániť nepodarilo, ďalšie obete útoku previezli do martinskej nemocnice. Dievča skončilo s ľahším rezným zranením. Horšie na tom bol jej spolužiak a riaditeľka.

Chlapec je momentálne vo vážnom stave v martinskej nemocnici. Mal mnohopočetné bodné poranenia hrudníka a brucha. "Je v stabilizovanom stave. Pani učiteľku, na ktorú útočník veľmi kruto zaútočil, museli reoperovať, keďže sa jej stav zhoršil. Ale takisto je v stabilizovanom stave, hoci stále v rámci reoperácie lekári riešia komplikácie bodných poranení," povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí.

"Boli to závažné poranenia bodného charakteru. Smerovali na hrudník a dutinu brušnú. Pevne verím, že kritické minúty máme za sebou a budeme môcť konštatovať, že pacienti sú stabilizovaní. Prepustenie policajtov je otázka pár dní," dodal generálny riaditeľ UNM Dušan Krkoška.

 

Spomienka na Jaroslava Budza.
Spomienka na Jaroslava Budza. Foto: Facebook/Igor Matovič
 


VIAC Z Domáce