12. 06. 2020 17:18 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vrátia sa žiaci druhého stupňa a stredoškoláci do škôl? Každá župa má na to iný názor

Situáciu komplikuje dobrovoľný návrat.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

O desať dní si do lavíc mali sadnúť aj starší žiaci a študenti stredných škôl. Bez limitov počtu detí a prísnych nariadení.

Úplne inak sa k otváraniu škôl postavil Banskobystrický samosprávny kraj. Riaditeľom navrhujú akýsi minimalistický model, a síce otvoriť školy len na posledné dva júnové dni na nevyhnutné odovzdanie kníh a vysvedčení.

Situáciu komplikuje dobrovoľný návrat. Župa vraj takto nevie chod školy pripraviť. Dôvod sa skrýva predovšetkým v jedálňach a internátoch, pri ktorých vraj od štátu dodnes nemajú usmernenia hygienických a bezpečnostných štandardov.

Bratislavský župan dáva riaditeľom stredných škôl slobodnú voľbu. Buď otvoria, alebo sa študenti vrátia do lavíc až v septembri.

Podobný názor majú aj iné kraje. Košický necháva študentov doma až do konca júna, takýto postup odporúča aj prešovská župa.

Zdá sa, že výnimkou sú stredoškoláci v Trenčianskom kraji. Ten plánuje na týždeň otvoriť všetky školy. Ostatné župy nám informácie neposkytli.

S otvorením všetkých tried váhajú aj základné školy. Niektoré si ponechajú režim, ktorý nastavili ešte pre „prvostupniarov". Starší žiaci v istej bratislavskej škole budú odovzdávať knihy a dostávať vysvedčenia postupne.

Ministerstvo školstva dáva tento rok pol milióna eur na letné školy. Tie majú žiakom pomôcť vyrovnať rozdiely vo vedomostiach, ktoré vznikli počas koronakrízy.

Viac v reportáži Martina Chlebovca.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce