14. 06. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bol exminister Richter členom zločineckého gangu? NAKA vyšetruje podozrivú schému

Údajný špinavý biznis opísal Zoltán Andruskó, odsúdený za vraždu Jána Kuciaka.

Ján Richter
Ján Richter Foto: TASR

Bol exminister a ďalší predstaviteľ vlády členmi zločineckého gangu? NAKA vyšetruje podozrivú schému v prípade vybavovania pracovných povolení pre cudzincov.

Údajný špinavý biznis opísal Zoltán Andruskó, odsúdený za vraždu Jána Kuciaka. Vyšetrovateľ kauzu rieši ako založenie zločineckej skupiny. Figuruje v nej aj exminister práce Ján Richter či bývalý štátny tajomník.

 

Zoltán Andruskó prokurátorom opísal, ako mala fungovať schéma vybavovania pracovných povolení a povolení na pobyt pre cudzincov ešte vlani v októbri. Tvrdí, že dnes už bývalí predstavitelia vlády mali brať za rýchle a bezproblémové vybavenie provízie. Na začiatku bola podľa neho personálna agentúra, ktorej šéfuje podnikateľ z Kolárova, Andruskóov dlhoročný priateľ Boris Gatial.

„Tieto informácie alebo obvinenia absolútne odmietam, nič také sa neriešilo, ide to štandardným postupom," uviedol ešte v novembri Gatial.

V personálnej agentúre zamestnávajú Srbov aj Ukrajincov. Andruskó tvrdí, že Gatial platil všimné v desiatkach eur na osobu buď vtedajšiemu štátnemu tajomníkovi rezortu dopravy Viktorovi Stromčekovi, alebo ministrovi práce Jánovi Richterovi.

„Cítim sa aj dosť dotknutý, že ja musím reagovať na slová zločinca, ktorý klame a podvádza a má záujem doviesť do nepríjemnej situácie ministra," povedal taktiež v novembri Ján Richter.

Rovnako odmieta obvinenia aj Viktor Stromček. Dodal, že nemal kompetencie ani dosah povolenia vybavovať. Od svedectva odsúdeného zločinca uplynulo už viac ako pol roka. Všetkých aktérov sme sa teda pýtali, či ich už vypočuli.

„Nikým som nebol oslovený, nikde som nebol vypovedať. Ja skôr osobne som mal pocit, že to niekomu vyhovovalo pred voľbami takúto nejakú v úvodzovkách kauzu vytiahnuť a že tým to zaniklo. Samozrejmá vec, som plne k dispozícii OČTK," uviedol Richter.

„Zatiaľ ma nikto nekontaktoval v tejto veci," povedal Gatial.

Viktor Stromček na telefonát a esemesku nereagoval.

Svedectvo Andruskóa však prachom nezapadlo. Práve naopak. Na stôl ho dostal šéf vyšetrovacieho tímu Kuciak Peter Juhás.

„V predmetnej veci bolo začaté trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny," ozrejmila hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

„To je pre mňa nová informácia, neviem sa k tomu vyjadriť. Ani si neviem predstaviť, akú konštrukciu by mohli v tejto súvislosti vyprodukovať," reagoval Gatial.

„Viem len od vás to, čo vypovedal Andruskó vlastne bolo zmietnuté tým človekom, ktorý mal byť pri tom a nič viacej o tom neviem," doplnil Richter.

No a čo znamená paragraf založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny? Väčšinou ho poznáme práve z mafiánskych gangov. Stretli sme sa s ním pri sýkorovcoch či piťovcoch. Zločinecká skupina má jasnú štruktúru.

„Na jej čele je niekto kto riadi tú zločineckú skupinu, kto vydáva príkazy, má svojich podriadených aj určitého zastúpenia a potom sú takí takzvaní pešiaci. A títo už vykonávajú tú samotnú trestnú činnosť," vysvetlila odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Policajti nám zatiaľ nechceli konkretizovať, ako sú s vyšetrovaním, ktoré vychádza z Andruskóovho svedectva, ďaleko. Faktom však je, že vyšetrovateľ v tejto súvislosti zatiaľ nikoho konkrétneho neobvinil. Prípad budeme naďalej sledovať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce