15. 06. 2020 19:31 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kotlebovci považujú Matovičovu vetu za extrémistickú. Podali naňho trestné oznámenie

Chcú, aby premiér prišiel tento výrok vysvetliť na políciu a aby sa verejnosť dozvedela, ako ho vlastne myslel.

Igor Matovič.
Igor Matovič. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Extrémistickú symboliku vidia kotlebovci už aj v premiérových slovách. Strana, ktorá na súde nevie vysvetliť, čo sú fašistické symboly, podala trestné oznámenie po strane SaS už aj na Igora Matoviča.

Veta, ktorú považujú za trestnú, je však podľa odborníka iba nešťastná a navyše aj faktograficky nesprávna.

Najprv pred vyšetrovateľa hnali Richarda Sulíka, aby vysvetlil, prečo je v skratke SaS (Sloboda a solidarita) fašistická symbolika.

Teraz sa obuli do vety premiéra Igora Matoviča z tlačovej besedy, keď sa vyjadril o svojej predstave rozsahu členskej základne.

„Myslím, že NSDAP (Národnosocialistická nemecká robotnícka strana) bola najväčšia politická strana a keď akože kvalita politickej strany sa meria podľa počtu členov, tak oni mali myslím, že 25 miliónov, tak v tejto veci máme ambíciu ju prekonať," povedal Matovič.

Milan Uhrík od kotlebovcov vidí v Matovičovom výroku problém a to, že chce byť väčší ako NSDAP, musí podľa neho riešiť polícia.

„Tú stranu vníma ako pozitívny vzor a takto ju prezentuje verejnosti, takže verejnosť si môže myslieť, že tá strana je nasledovaniahodná," vysvetlil Uhrík.

Podľa historika však kotlebovci neuspejú ani s týmto oznámením. Rozhoduje kontext a aj to, že Matovičovo prirovnanie je nielen nešťastné, ale aj chybné.

Historik Jakub Drábik spresnil, že NSDAP nikdy nemala 25 miliónov členov a nikdy ani nebola najväčšou.

Kotlebovci chcú, aby premiér prišiel tento výrok vysvetliť na políciu a aby sa verejnosť dozvedela, ako ho vlastne myslel.

Viac v reportáži Braňa Tomagu.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

 


VIAC Z Domáce