15. 06. 2020 19:26 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zásah policajtov vo Vrútkach vyvoláva polemiku. Bol ich postup správny?

Zverejnenie videa ukazuje, že policajt mohol streľbou ohroziť aj svojho kolegu.

Záber z videa.
Záber z videa. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Zásah policajtov vo Vrútkach vyvoláva polemiku. Nie všetci ho považujú za zvládnutý. Zverejnenie videa ukazuje, že policajt mohol streľbou ohroziť aj svojho kolegu.

Bolo šťastím, že odrazené guľky nezasiahli nevinných okoloidúcich. Pýtali sme sa odborníkov, či v tomto prípade nemohli policajti spacifikovať páchateľa aj inak.

Podľa bezpečnostného analytika mali zasahujúci policajti páchateľa zneškodniť okamžite, navyše, ak už vedeli, že je schopný vraždiť. Prvotnou streľbou do nôh pritom ohrozovali nielen seba, ale aj okolie.

Podľa neho bolo strieľanie na nohy zbytočné, páchateľ mal byť podľa neho eliminovaný veľmi rýchlo a účinne.

Video zo zásahu si pozrel aj Juraj Gažo z Akadémie policajného zboru, ktorý s budúcimi policajtmi trénuje sebaobranu a aj to, ako útočníka zneškodniť hmatmi a chvatmi. Podľa neho by pri situácii vo Vrútkach bolo spacifikovanie páchateľa holými rukami príliš rizikové.

Zasahujúci policajti mali na rozhodnutie minimum času, jeden z nich bol po páde v bezprostrednom ohrození, podľa Gaža tak musel jeho kolega riskovať a vypáliť na páchateľa smrteľnú guľku, aj keď mal v smere strely aj svojho kolegu.

Zásah vo Vrútkach vyšetruje inšpekčná služba, minister vnútra i policajný šéf, ešte pred zverejnením videa policajtov chválili, teraz už zákrok veľmi komentovať nechceli. Tvrdia však, že išlo o mimoriadne ťažkú situáciu, na ktorú sa je prakticky nemožné pripraviť.

Viacero kontroverzných policajných zákrokov so zbraňou poznáme aj z minulosti. Či už je to streľba na unikajúce auto, pri ktorej prišiel o život mladík na zadnom sedadle, alebo zásah na Obchodnej ulici v Bratislave, kde guľka zasiahla nevinné dievča.

Podľa odborníkov by pomohli nesmrtiace zbrane, napríklad elektrické paralyzéry.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.  

 


VIAC Z Domáce