16. 06. 2020 10:35 | VRÚTKY/mm

Čo sa v osudné minúty dialo vo Vrútkach? Riaditeľka podrobne opísala celý priebeh tragédie

Dlhý status zverejnila na sociálnej sieti.

Stanovisko riaditeľky.
Stanovisko riaditeľky. Foto: koláž: TASR / FB

Slovenskom minulý týždeň vo štvrtok otriasla obrovská tragédia. Vo Vrútkach vyčíňal 22-ročný Ivan, ktorý si to s nožom namieril rovno do miestnej školy. Ostal po ňom jeden mŕtvy a piati zranení, vrátane detí. Policajti ho na úteku zastrelili.

Po niekoľkých dňoch sa na stránke školy vyjadrila aj riaditeľka Erika Repková, ktorú taktiež útočník napadol. Dopodrobna opísala, čo sa vlastne v osudné minúty odohrávalo. Uverejňujeme to bez úprav.

„Približne okolo 9.50 som počula rinčanie skla, keďže výplň plástových dverí je s dvojitým sklom, rinčanie znelo ako výbuch granátu. Otvorila som dvere na riaditeľni, a to už pán zástupca pre gymnázium bežal k triedam 1. stupňa, za ním ja a pani zástupkyňa pre ZŠ. Začuli sme krik školníka: „ Pozor, má nôž!" No v snahe zachrániť deti a kolegyňu, ktorá učila v 4.B, v prvej triede na chodbe, sme jeden za druhým bežali. Na kolegyne z vedľajších tried sme kričali, aby sa zamkli. Páchateľ vošiel do triedy, zavrel za sebou dvere a počuli sme krik. Z triedy vybehli tri deti, ktoré zástupkyňa ZŠ viedla do priestoru kancelárií, a tam bola poskytnutá prvá pomoc jednej žiačke, ktorá mala rezné rany na krku a hrudi, a ostatné k sebe túlili a utešovali pracovníčky administratívy a osoba, ktorá bola práve na vstupnom pohovore.

V prednej časti školy sa zatiaľ odohrával boj o záchranu ostatných detí a pani učiteľky 4. ročníka. Kolega, Jaroslav Budz, chcel otvoriť dvere triedy, no nestihol, lebo ich otvoril útočník zdnuka a keďže sa mu postavil na odpor - chcel ho asi odsotiť, pichol ho rovno do srdca. Kolega, sa oprel o stenu a padal k zemi a ostal ležať v kaluži krvi.

Potom zaútočil nožom na mňa, ustupovala som a kričala: „ Nerob to, Ivan, nerob to!" V útočníkovi som spoznala nášho bývalého žiaka Ivana Čuloka. Pocítila som ostrie noža, avšak pri cúvaní som spadla, a to ma zachránilo - nôž sa šmykol po ľavej strane hrudníka, nevbodol hlboko, spadla som, udrela som si chrbticu - kostrč a hlavu.

Viac si nepamätám, ale akosi som vstala a bežala do kancelárie. Ďalší svedkovia, zamestnanci školy, videli, že útočník pokračuje ďalej, myká kľučkou na 4. A /našťastie boli zamknuté dvere/, v ďalšej učebni bola „izolačka," tiež zamknutá. Išiel k zadnému vchodu, ktorý bol tiež zamknutý. Vrátil sa, vyšiel, kade prišiel. Za celú dobu vyčíňania, nepovedal ani slovo.

Medzitým školník utekal pre náradie, ktorým by nás chránil. Prítomný bol aj majiteľ automatu, ktorý ho chcel naplniť. Spoločne po opustení budovy, útočníka sledovali a ihneď volali políciu a informovali ich o jeho pohybe.

Neskôr som sa dozvedela, že útočník päsťou rozbil sklo, otvoril si kľučkou dvere a zaútočil na školníka, ktorého slabo zranil. Školník prichádzajúceho vraha odkopol, ale spadol medzi stoly na vrátnici. A spôsobil si zranenie. Žiaľ vrah nespadol a pokračoval vo svojom úmysle vraždiť ďalej.

Jeho útok nožom mieril u každého poraneného na hrudník a brucho, kde sa nachádzajú hlavné životné tepny.

Toto je skutočná pravda, toto sa stalo - mŕtvy nevinný kolega a títo zranení," uzavrela riaditeľka.

Celý status si môžete prečítať nižšie

Stanovisko riaditeľky školy k tragickej udalosti v našej škole dňa 11. júna 2020: Vážení rodičia, žiaci, študenti a...

Uverejnil používateľ Spojená škola na Ul.M.R.Štefánika Vrútky Pondelok 15. júna 2020


VIAC Z Domáce