17. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Po útoku vo Vrútkach sa hovorí o nesmrtiacich zbraniach pre políciu. Ich počet je žalostný

Streľba totiž môže ohroziť nevinných ľudí, no zraniť sa môžu aj samotní policajti.

Taser.
Taser. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Výsledkom zneškodnenia páchateľa vo Vrútkach boli aj dvaja zranení policajti. Navyše, strely mohli ohroziť aj matky s deťmi, ktoré v tom čase prechádzali ulicou.

Analytici a odborníci sa zhodujú, že zbraň použili policajti oprávnene, no zároveň dodávajú, či by podobné situácie nebolo účinnejšie aj bezpečnejšie riešiť bez lietajúcich guliek, napríklad elektrickými paralyzérmi.

Zisťovali sme teda, koľko taserov polícia vlastne vo výzbroji má, koľko z nich nemá funkčné batérie a koľko je reálne využívaných v praxi. Z rezortu nám odpísali, že v roku 2014 v piatich krajoch zakúpili po jednej súprave taserov na skúšanie, odvtedy nekúpili žiadny.

Slovenská polícia tak má vo výbave päť elektrických paralyzérov a aj tie sú podľa slov ministra nefunkčné. Bývalý šéf rezortu tvrdí, že počas jeho funkcie požiadavka na ich hromadný nákup od polície neprišla.

Policajti by sa však taserov vo svoje výbave mali dočkať, ministerstvo vnútra nedávno uzavrelo zmluvu na nákup stoviek nových kusov.

Obstarávanie rozbehli ešte minulý rok, rámcová dohoda je na dodávku 550 vystreľovacích elektrických paralyzérov spolu s príslušenstvom od výrobcu z USA. Stáť to bude vyše jeden a pol milióna eur.

Podľa bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka však treba pred nasadením paralyzérov do výbavy policajtov zvážiť viacero faktorov. Jednak ich účinnosť, no i praktické otázky.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Celé utorkové Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce