17. 06. 2020 07:55 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Zvrat v prípade Jozefa Majského. Aj ten sa zrejme mohol spoľahnúť na pomoc mafiána Kočnera

Postaví sa údajne ťažko chorý podnikateľ pred súd?

Na snímke Jozef Majský prichádza na súd
Na snímke Jozef Majský prichádza na súd Foto: TASR

Podnikateľ Jozef Majský, ktorému sa pre kauzu nebankovky už osemnásť rokov venujú polícia a súdy, sa mohol spoľahnúť na pomoc mafiána Mariana Kočnera. Ten zase očakával, že Majský príde svedčiť v prospech Pavla Ruska, s ktorým chcel Kočner falošnými zmenkami vytiahnuť peniaze z TV Markíza, informuje Sme.sk. Podľa portálu to vyplýva z komunikácie Kočnera s Majského dcérou Evou cez mobilnú aplikáciu iMessage, ktorú u Kočnera zaistila polícia. Predstava, že by Majský po rokoch, počas ktorých mu pomáhal, svedčiť neprišiel, Kočnera rozčúlila.

„Mám fpi.. celého tvojho otca a som úplný ko..t, že sa o to zaujímam, aby nechodil po polícii," napísal Kočner 20. februára 2018 Eve Majskej, píše Sme.sk.

Zvrat v prípade, Majského si zavolali na súd

Najvyšší súd (NS SR) vytýčil nové pojednávanie s Jozefom Majským v kauze podvodu na nebankové subjekty BMG Invest a Horizont Slovakia. Verejné zasadnutie je naplánované na 1. júla.

V marci 2019 súd trestné stíhanie prerušil, pretože obžalovaného nebolo možné pre ťažkú chorobu postaviť pred súd. Tomuto rozhodnutiu predchádzalo pribratie štyroch znalcov v odbore zdravotníctvo a farmácia a znalecké dokazovanie s cieľom preveriť, či obžalovanému zdravotný stav dovoľuje účasť na verejnom zasadnutí. NS SR sa mal pravidelne, každých šesť mesiacov, informovať o zdravotnom stave podnikateľa. V októbri minulého roka NS SR opäť vyzval znalcov, aby sa vyjadrili k zdravotnému stavu obžalovaného s cieľom zistiť, či dôvody prerušenia trestného stíhania naďalej trvajú alebo pominuli.

Predsedníčka senátu NS SR Gabriela Šimonová vylúčila Jozefa Majského 28. marca 2018 pre zlý zdravotný stav na samostatné konanie. Pôvodne ho vtedy mala na verejné zasadnutie eskortovať polícia. Tá to však pre lekárske správy a práceneschopnosť urobiť nemohla. V ten istý deň tento senát odsúdil ďalších dvoch spoluobžalovaných v kauze podvodu na BMG Invest a Horizont Slovakia na právoplatné tresty odňatia slobody. Dávida Brtvu na deväť rokov a Patrika Pachingera na sedem rokov. Brtva je už podmienečne prepustený na slobodu. Patrik Pachinger medzičasom požiadal o podmienečné prepustenie na slobodu. To mu však Okresný súd v Trnave zamietol a Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS) zamietol jeho žiadosť o obnovu konania. Aktuálne čelí obžalobe za spreneveru na Okresnom súde I v Bratislave. Proces bol naplánovaný na apríl, ale termín kvôli situácii ohľadom nového koronavírusu zrušili.

Trojicu v minulosti už dva razy neprávoplatne odsúdil v kauze podvodu voči nebankovým subjektom ŠTS v Pezinku.


VIAC Z Domáce