17. 06. 2020 13:04 | BRATISLAVA/TASR

Krištúfkovej vytvorili vo vláde nový post. Remišová rozhodnutie kritizuje

Ide o nový post, ktorý vznikol na návrh ministra práce Krajniaka.

Petra Krištúfková (Sme rodina) skladá poslanecký sľub.
Petra Krištúfková (Sme rodina) skladá poslanecký sľub. Foto: TASR

Novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc bude doterajšia poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Návrh na jej vymenovanie v stredu schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

Úlohou Krištúfkovej ako splnomocnenkyne vlády bude najmä koordinácia plnenia úloh v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci, ktoré pre orgány štátnej správy, územnej samosprávy, mimovládne neziskové organizácie, ako aj iné subjekty vyplývajú z právnych predpisov a rozhodnutí vlády.

Táto funkcia bude patriť pod ministerstvo práce. "Splnomocnenec v spolupráci s príslušnými orgánmi štátnej správy na základe svojich poznatkov a podnetov orgánov štátnej správy, územnej samosprávy, občianskych združení a iných subjektov bude zabezpečovať pre vládu vypracúvanie návrhov a koncepčných materiálov v oblasti podpory rodiny a sociálnej pomoci, posudzovať a pripomienkovať materiály týkajúce sa tejto oblasti," uvádza sa v predkladacej správe k návrhu.

Okrem toho má posudzovať a navrhovať ďalší postup k materiálom týkajúcim sa podpory rodiny a sociálnej pomoci.

 

Celé dnešné Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

Bude mať aj šoféra

Sekretariát splnomocnenca má pozostávať z jedného pracovníka a jedného odborného pracovníka. "Splnomocnenec bude mať k dispozícii dve kancelárie v budove ministerstva práce a na služobné cesty mimo Bratislavy bude môcť využívať dispozičné vozidlo s vodičom ministerstva práce," uvádza sa v predkladacej správe.

Výdavky na činnosť splnomocnenca vrátane platových náležitostí budú financované z rozpočtovej kapitoly rezortu práce.

Nomináciu Krištúfkovej kritizovala Veronika Remišová, ktorá sa spolu s Máriou Kolíkovou (obe Za ľudí) pri hlasovaní zdržala.

Za ľudí je proti

Nominácia poslankyne Krištúfkovej nebola podľa Remišovej predmetom rokovania koaličnej rady. Preto bude žiadať, aby návrh najprv prerokovali koaličné strany.
"Verím, že sa dohodneme. Diskutujeme o každej nominácii. Nie je to bod, ktorý by bol dohodnutý na koaličnej rade," podotkla Remišová.

Upozornila tiež na to, že strana Za ľudí má zo 16 postov vo vláde dva hlasy. "Je zrejmé, že zákony na vláde môžu prejsť aj bez našich hlasov. Táto nominácia nebola predmetom rokovania koaličnej rady. Pre nás je rodinná politika veľmi dôležitá a myslíme si, že ministerstvo práce má dostatočné kompetencie aj finančné nástroje na to, aby mohlo cielene a dobre podporovať rodiny na Slovensku," myslí si Remišová.

Koaličná rada by mala podľa nej prediskutovať, aké úlohy a kompetencie bude mať tento úrad splnomocnenca.

"Nemá zmysel, aby to bol úrad pre úrad, a či má v systéme sociálnej a rodinnej starostlivosti na Slovensku zmysel, ak má, tak aký. Následne môžeme hovoriť aj o personálnych nomináciách," povedala Remišová s tým, že určite je dôležité povedať si, kde je potrebné šetriť a kde majú inštitúcie význam.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce