17. 06. 2020 19:00 | BRATISLAVA/mm

SÚHRN DŇA: Hra na priateľský rozchod nevychádza. Smer cez Blahu už stihol vypáliť prvú ranu

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných 24 hodín.

Robert Fico a Peter Pellegrini na archívnej snímke.
Robert Fico a Peter Pellegrini na archívnej snímke. Foto: TASR

Pelleho jedenástka. Takto nadnesene nazval Peter Pellegrini skupinu poslancov, ktorá sa k nemu pridala pri budovaní novej strany. Podľa ich slov ide o kultivovaný odchod a hlavným súperom nemá byť Smer, ale vládna garnitúra. Podobne sa k situácii ešte minulý týždeň postavil aj Robert Fico, ktorý Pellegrinimu odkázal, že mu drží palce v jeho ďalšej politickej kariére.

Znie to veľmi vznešene, ale realita bude iná. Nová strana si totiž okrem politikov berie zo Smeru aj veľkú časť voličov. Navyše zostáva v ľavicovom priestore, takže subjekty budú z väčšej miery bojovať o rovnakého voliča. A toto sa teda nemôže skončiť len kamarátskym potľapkaním po pleci, ale neľútostným politickým bojom.

O niečom svedčí aj status poslanca Ľuboša Blahu, ktorý verne stojí za Robertom Ficom. Práve cez neho predseda Smeru vypúšťa do sveta štipľavé odkazy, prípadne sú predzvesťou toho, ako sa Smer bude k danej veci stavať.

Štandardne dlhý status sa dá skrátiť na krátky odkaz. Odchod Pellegriniho a spol. je pre Smer prospešný, lebo odchádza biznis krídlo a slniečkari. A v podstate až teraz zo strany vznikne naozajstná ľavicová strana. Bonusom je, že Ľuboš Blaha oznámil, že konečne mohol bez obáv vstúpiť do strany.

Mimochodom, podvečer sa na sociálnej sieti vyjadril aj Robert Fico, ktorého status už nebol až tak prívetivý k odídencom ako ten minulotýždňový. 

Po týchto slovách to už až na takú idylku nevyzerá, no nie?

Téme sme sa venovali TU a TU

Kičurove zlaté tehličky

Bývalému šéfovi Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Kajetánovi Kičurovi polícia zaistila zlaté tehličky, ktoré našla v bezpečnostnej schránke v jednej zo slovenských bánk. Boli ich desiatky a ich hodnota je pol milióna eur.

Kičura čelí obvineniu z korupcie a prania špinavých peňazí, vo vyšetrovacej väzbe sedí dva mesiace. Táto skutočnosť mu určite nepomôže a môže si pripraviť vysvetlenie, ako sa vysoký štátny úradník dostal k zlatým tehličkám. A ešte v takej hodnote.

Nateraz to vyzerá tak, že Kičura si svoju prácu nosil aj domov. Rezervy si totiž robil aj v súkromnom živote.

Téme sme sa venovali TU.

Správy, ktoré stoja za pozornosť

Novou splnomocnenkyňou vlády pre podporu rodiny a sociálnu pomoc bude doterajšia poslankyňa hnutia Sme rodina Petra Krištúfková. Ide o nový post, ktorý vznikne na návrh ministra práce Milana Krajniaka (Sme rodina). Návrh na jej vymenovanie schválila vláda premiéra Igora Matoviča (OĽaNO).


Najvyšší súd vydal zatykač na podnikateľa Jozefa Majského. Majského už polícia zadržala v nemocnici v českom meste Šumperk, kde bol hospitalizovaný.


V utorok pribudlo deväť pacientov s koronavírusom. Väčšinou z východu Slovenska. Najviac prípadov hlási okres Levoča.


Pred Špecializovaným trestným súdom pokračovalo hlavné pojednávanie v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pred senátom vypovedal aj Marian Kočner, ktorý vyhlásil, že si vraždu neobjednal.


Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce