21. 06. 2020 19:40 | BRATISLAVA/TV Markíza

Policajti vo Vrútkach robili, čo vedeli, no vedeli toho málo, tvrdí odborník. Ako vyzerá policajný výcvik?

Podľa bývalého člena protiteroristickej jednotky bol síce zákrok na konci úspešný, no nemuselo to tak byť.

Páchateľ zneškodnený.
Páchateľ zneškodnený. Foto: TV Markíza

Policajný zákrok vo Vrútkach stále vyvoláva množstvo otázok. Mnohí odborníci ho označujú za neprofesionálny. Pri zneškodňovaní páchateľa sa totiž zranili aj samotní policajti. Akým výcvikom vlastne musia policajti prejsť predtým, než sa postavia so zbraňou na ulicu? A ako často potom trénujú streľbu? Zisťovali sme podrobnosti.

„Prvá chyba bola, že boli v jednej línii - prvý policajt, páchateľ a druhý policajt. Obaja s napriahnutými zbraňami, oni sa tými zbraňami mohli už vtedy postrieľať navzájom," komentuje minulotýždňový policajný zákrok z Vrútok Igor Labáth, bývalý člen protiteroristickej jednotky a inštruktor taktickej a streleckej prípravy.

„Zásah bol opodstatnený a oprávnený, ale bol neprofesionálny. Proste robili v danej chvíli to, čo vedeli, ale vedeli toho málo," myslí si.

Podľa Labátha bol síce zákrok na konci úspešný, no nemuselo to tak byť. Rizikový bol najmä moment, keď policajt pálil na páchateľa, pričom bezprostredne pri ňom bol aj jeho kolega. Následne z miesta odišiel, bez toho, aby sa presvedčil, či je páchateľ skutočne zneškodnený. Navyše pri ňom nechal aj nôž. Nezisťoval ani rozsah zranení svojho kolegu.

„Prvoradý je výcvik. Tí ľudia musia trénovať, trénovať, trénovať. My sme kedysi hovoril, že výcvik je vtedy dobrý, keď stojím po členky v nábojniciach," tvrdí Labáth.

Ako taký výcvik policajtov vyzerá?

Čím všetkým musia prejsť, kým nastúpia do služby a ako často trénujú?

Tieto otázky sme položili šéfovi odboru policajného výcviku Milanovi Šagátovi. Ten objasňuje, že každý policajt predtým, ako začne hliadkovať na ulici, musí absolvovať osemmesačnú strednú policajnú školu, kde absolvuje aj fyzickú a streleckú prípravu.

„Tam dostane základy, naučí sa manipulovať so zbraňou manipulovať a všetky tie taktické postupy," vysvetľuje Šagát.

Výcvik so zbraňou trvá viac ako sto hodín, na konci štúdia čakajú každého previerky zo streľby, sebaobrany a fyzickej kondície. Aj po nástupe do služby ale musia policajti pravidelne trénovať a absolvovať previerky. Každý okres má na to svojho inštruktora.

„Máme daných 80 hodín počas výcvikového roka, ktoré by mal policajt absolvovať," tvrdí Šagát.

Šéf výcviku v reakcii na zákrok z Vrútok vysvetľuje, že trénovanie streľby nie je statické, ale prispôsobuje sa viacerým situáciám.

„ Policajt sa na strelnicu dostane päťkrát do roka. Strieľa sa tak, aby policajt pri cvičeniach vyhodnocoval takticky," dodáva.

Podľa Šagáta je systém výcviku a trénovania streľby nastavený dobre. Problémom podľa neho nie je ani nedostatok či málo nábojov. Kľúčové je to, aby ho policajti nebrali ako formalitu.

Pozrite si reportáž Reného Medzihradského:

 


VIAC Z Domáce