22. 06. 2020 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Zisťovali sme, ako budú škôlky fungovať v lete

Niektoré si budú predávať štafetu, iné ostanú zatvorené.

19 Skolky cez leto.transfer2.jpg_bez_watermarku_1.jpg
19 Skolky cez leto.transfer2.jpg_bez_watermarku_1.jpg
Na tri týždne opäť zatvoria brány a budú dezinfikovať miestnosti a hračky. Materské školy už majú pripravený harmonogram na leto. Niektoré si budú predávať štafetu, iné ostanú zatvorené celé prázdniny.

V bratislavskej Petržalke bude napríklad fungovať desať škôlok v júli a desať v auguste. Riaditeľky zisťujú záujem rodičov.

„Pre nás je teraz rozhodujúce to, že máme plný stav učiteliek, takže ideme na štyri triedy," hovorí riaditeľa MŠ Rovniankova Mária Šášiková.

Materské školy budú fungovať rovnako, ako po uplynulé roky. Jedinou zmenou je, že budú otvorené o hodinu kratšie, aby mohli dezinfikovať všetky priestory.

Napriek tomu, že v tomto čase hračky priebežne dezinfikujú, ostanú tri týždne zatvorené. Aj kvôli tomu, že učiteľky musia čerpať dovolenky

„Keďže sa uvoľňuje celý systém, tak sa vraciame k vyhláške, ktorá stanovuje, že materské školy budú zatvorené tri týždne, ktoré majú byť použité na dezinfekciu. Pôjdeme tak, ako minulé roky, kde budeme mať jednotlivé MŠ, kde sa budú zbierať deti," uviedol minister školstva Branislav Gröhling

Iný režim ako Bratislava má prešovská samospráva. Materské školy otvoria v lete len pre deti, ktoré sú prijaté do danej škôlky. Napriek tomu, že im zákon umožňuje zariadenia striedať.

„Rodičia si nebudú môcť umiestniť svoje dieťa do inej materskej školy. Avšak kompenzáciou pre rodičov bude to, že práve počas prázdninových mesiacov budú jednotlivé škôlky otvorené až štyri týždne," povedal hovorca Prešova Vladimír Tomek.

Učiteľky v súkromných škôlkach sa zase môžu na dovolenke striedať. Letnú prevádzku materskej školy si tak treba vopred overiť. Riaditeľky budú tiež do konca školského roka posielať rozhodnutie o prijatí alebo neprijatí nových škôlkarov.

 


VIAC Z Domáce