25. 06. 2020 14:26 | BRATISLAVA/TASR

Prokuratúra podala žalobu vo veci výstavby lyžiarskej haly na Donovaloch

Dôvodom je nesúlad všeobecne záväzného nariadenia obce Donovaly s územným plánom.

Vizualizácia projetku Donovalley Resort.
Vizualizácia projetku Donovalley Resort. Foto: kontio.sk
Vizualizácia projetku Donovalley Resort.
Vizualizácia projetku Donovalley Resort.
Vizualizácia projetku Donovalley Resort.

Okresná prokuratúra Banská Bystrica podala žalobu na krajskom súde vo veci výstavby letnej lyžiarskej haly Donovalley Resort na Donovaloch. Dôvodom je nesúlad všeobecne záväzného nariadenia obce Donovaly s územným plánom, ktorý počíta s výstavbou haly. Potvrdil to hovorca Okresnej prokuratúry Banská Bystrica Ivan Vozár.

"Dňa 24. júna 2020 podala Okresná prokuratúra Banská Bystrica na Krajskom súde v Banskej Bystrici žalobu na vyslovenie nesúladu všeobecne záväzného nariadenia obce Donovaly, ktorým sa vyhlasujú záväzné časti Územného plánu rekreačnej zóny komplexného strediska cestovného ruchu Donovaly podľa zmien a doplnkov č. 14, so zákonom o obecnom zriadení, stavebným zákonom a inými," priblížil Vozár.

Prečítajte si aj: Kollárov školiteľ o jeho diplomovke a štátniciach: Všetko bolo v súlade so zákonom

Prokurátorka okresnej prokuratúry vo februári podala protest proti všeobecnému záväznému nariadeniu, ktorým sa vyhlasuje územný plán počítajúci s výstavbou haly. Konštatovala, že zmena územného plánu obce Donovaly nie je v súlade s územným plánom Banskobystrického samosprávneho kraja.

Donovaly podľa nej nedodržali zákonný postup pri vyhlásení všeobecne záväzného nariadenia. Prokurátorka vo svojom odôvodnení pripomenula aj to, že územný plán, jeho zmeny a doplnky č. 14 neschválilo obecné zastupiteľstvo, čo je podmienkou pre následné vyhlásenie všeobecného záväzného nariadenia.

Prečítajte si aj: Náčelník polície Gajdoš končí vo svojej funkcii. Primátor Vallo prijal jeho rezignáciu

Obec pred časom deklarovala, že stavba nemôže byť v rozpore s územným plánom  Banskobystrického samosprávneho kraja, pretože územný plán obce Donovaly je v súlade s územným plánom  Banskobystrického samosprávneho kraja.

Projektový manažér haly Igor Obšajsník tiež povedal, že projekt lyžiarskej haly pripravili na základe územného plánu obce Donovaly, ostatných schválených predpisov a v súčinnosti s povoľujúcimi úradmi.

Lyžiarska hala Donovalley Resort má slúžiť na celoročné lyžovanie, snoubordovanie, plávanie, korčuľovanie a hokej. Súčasťou haly by mali byť aj reštaurácie a bary, hotel, oddychová zóna a konferenčné priestory, uvádza sa v zámere projektu. Hala by mala mať rozlohu 4,48 hektára a stáť 60 miliónov eur. Petíciu proti jej výstavbe podpísalo viac ako 22.000 ľudí.


VIAC Z Domáce