26. 06. 2020 08:19 , článok bol aktualizovaný 26. 06. 2020 17:07 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

Boris Kollár pre diplomovku neodstupuje, nebude však používať magisterský titul

OĽaNO a SaS nie je spokojné, pozvali ho na pohovor na poslanecký klub.

Boris Kollár.
Boris Kollár. Foto: TV Markíza

Predseda parlamentu Boris Kollár z postu predsedu parlamentu neodstupuje. Vyhlásil to počas krátkeho brífingu, kde opäť zopakoval, že jeho diplomová práca nie je plagiát.

"Túto prácu som obhájil v súlade so zákonom," uviedol predseda NR SR. Odvoláva sa na stanovisko Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici. Záverečná skúška Borisa Kollára vrátane obhajoby prebehla v súlade so zákonom, tvrdí škola v stanovisku.

Šéf parlamentu povedal, že všetky voľby sú o emóciách, nie o tom, koľko má človek titulov za menom alebo pred menom. "Ľudia volia človeka, ktorý, keď niečo povie, tak to dodrží. Preto aj ja to robím presne týmto spôsobom," povedal a zároveň poprosil médiá, aby politikov posudzovali podľa toho, čo robia v politike a nie to, čo robili pred 15 či 20 rokmi. Za kauzu kritizoval opozíciu a médiá, hovoril o štvavej kampani. Dodal, že nedovolí vnášať rozkol do vládnej koalície. "Táto vláda musí byť pevná a stabilná," skonštatoval.

Boris Kollár.
Boris Kollár. Foto: TV Markíza
 

Podľa Kollára sa začala štvavá kampaň a štvavé kauzy na ich vládu. Na záver vyhlásil, že pokiaľ bude v politike nebude pred menom používať magisterský titul. "Budem používať iba meno Boris Kollár," dodal.

Podľa medializovaných informácií mal šéf parlamentu vo svojej záverečnej práci skopírovať niekoľko strán z publikácie svojho školiteľa, pod ktorého vedením diplomovku písal. Zverejnené boli tiež informácie o plagiátorstve pri bakalárskej práci poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina).

Kollár a Krištúfková nie sú jediní politici, ktorí čelia podozreniam z plagiátorstva. V minulom volebnom období mal podobné problémy vtedajší predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Opozícia dala návrh na jeho odvolanie z funkcie, ale neuspela. Kollár vtedy Danka za podvod kritizoval a hovoril, že taký človek nemá čo v politike robiť. V súvislosti s touto kauzou mal parlament na stole návrhy na odoberanie titulov.

Pozrite si celé vyhlásenie Borisa Kollára k jeho diplomovej práci.

 

Reakcie na Kollárovo vyhlásenie

Pre budovanie dôvery verejnosti v spravodlivosť a inštitúcie je potrebné, aby vládni politici dôsledne dodržiavali také isté princípy, aké z opozície žiadali od svojich oponentov. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová v reakcii na Kollárovo vyhlásenie.

Na dnešné vyhlásenie Borisa Kollára reagoval aj premiér Igor Matovič (OĽaNO), ktorý bol hosťom v relácii Braňo Závodský Naživo rádia Expres. "Boris s tým bude musieť žiť, bude sa s tým musieť konfrontovať, ale iné veci prežil. Najlepší sudcovia sú voliči,“ uviedol s tým, že niektoré médiá podľa neho robia z tejto kauzy najväčšiu tému.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že Kollár sa nemôže vzdať titulu a nikto mu ho na základe platnej legislatívy nemôže odobrať, ale rezort ju chce zmeniť. "Vyslovil, že ho nebude používať v bežnom živote, lebo nemáme iné žiadne nástroje, ako by sme to vedeli vyriešiť. A pokiaľ ide o politický odkaz - zodpovednosť musí vyvodiť on sám," povedal.

Poslanci najsilnejšej strany nie sú spokojní s Kollárovým stanovisko, ktoré prezentoval v piatok ráno pred novinármi. Tvrdia, že „ostáva veľa nezodpovedaných otázok“, a preto ho poslanci OĽaNO pozvali na pondelkové (29. 6.) zasadnutie klubu, informovala média  Dáša Macaríková z mediálneho tímu hnutia.

Na otázky poslancov má Kollár odpovedať aj na poslaneckom klube SaS 1. júla. "Strana SaS berie na vedomie rozhodnutie Borisa Kollára, nepoužívať magisterský titul. Zároveň je to však pre Borisa Kollára žltá karta od poslancov NR SR za SaS," zdôvodnila strana zaradenie mimoriadneho bodu na rokovanie klubu. Podľa predsedníčky poslaneckého klubu Anny Zemanovej predseda parlamentu pozvanie prijal.

Predsedníctvo koaličnej strany Za ľudí sa bude v piatok zaoberať podozreniami z plagiátorstva. Podpredseda parlamentu a strany Juraj Šeliga to uviedol na sociálnej sieti. Dodal, že Kollárovo rozhodnutie nepoužívať akademický titul nestačí.

Šeliga pripomenul, že chceli nastaviť novú a vyššiu politickú kultúru. "Z tohto pohľadu som čakal viac," poznamenal. Vec nepovažuje za uzavretú. Označil za neslušné kopírovať cudzie texty bez citovania, ešte neslušnejšie tváriť sa, že to tak nie je a úplne najneslušnejšie je podľa neho žiadať od svojho predchodcu odstúpenie a na seba mať v rovnakej situácii úplne iné nároky.

"Reči o tom, že sa nie je za čo ospravedlniť, či ako všetko bolo v súlade so zákonom, sú v tomto prípade zlým signálom všetkým poctivým univerzitám, vysokým školám, učiteľom aj študentom a žiakom," skonštatoval. Útok na médiá a opozíciu je podľa neho v tomto prípade úplne nemiestny a neprijateľný.

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini si myslí, že Kollár rozhodnutím nepoužívať titul priznal, že ho získal pochybne. Od premiéra naďalej očakáva, že bude požadovať vyvodenie politickej zodpovednosti. "Premiér Matovič tvrdí, že kto ukradne niekomu inému časť jeho duševného vlastníctva, je zlodej a boj proti zlodejom je jeho politickým sľubom už desať rokov," pripomína vo vyhlásení Pellegrini. Očakáva od neho, že bude principiálny a tak ako v iných prípadoch, aj v tomto bude požadovať vyvodenie politickej zodpovednosti.Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce