29. 06. 2020 07:50 , článok bol aktualizovaný 28. 06. 2020 20:55 | BRATISLAVA/TASR

SHMÚ zvýšil výstrahu pred búrkami na druhý stupeň, najsilnejšie budú na východe

Výstrahy platia predbežne od 10.00 do 17.00 h.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/janispalulis

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil na pondelok výstrahu pred búrkami na druhý stupeň pre Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj. Pre zvyšok Slovenska platí výstraha prvého stupňa. Meteorológovia o tom informujú na svojom webe.

Výstraha druhého stupňa platí pre uvedené okresy od 10.00 h. S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi od 30 do 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou od 70 do 110 kilometrov za hodinu. "Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká," doplnil SHMÚ.

Výstrahy.
Výstrahy. Foto: SHMÚ
 

Pri búrkach s prvým stupňom intenzity platí, že môžu byť spojené s krátkodobými, ale intenzívnymi lejakmi. Úhrny môžu dosiahnuť od 20 do 40 milimetrov a nárazy vetra rýchlosť od 65 do 85 kilometrov za hodinu.

Výstrahy platia s výnimkou Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja až do polnoci.

Na sociálnej sieti SHMÚ doplnil, že studený front už postupuje cez Slovensko ďalej na východ. "Západne od nášho územia prináša trvalé zrážky a pred nimi sa začínajú vytvárať prehánky a búrky, ktoré postupne budú aj intenzívne, pretože sa u nás nachádza veľmi vlhký vzduch, v ktorom je dusno, na juhu a východe miestami až silné dusno," priblížili meteorológovia.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce