28. 06. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Na Slovensku prekvitá biznis s diplomovkami. Akademici hovoria o katastrofe

V súčasnosti neexistuje proces, ktorým by vysoké školy mohli titul odobrať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Bakalárka za tristo a diplomovka za päťsto. Nechať si napísať záverečnú prácu za peniaze nie je nič výnimočné. Internet je plný oficiálnych stránok, ktoré písanie záverečných prác démonizujú a študentov lákajú, aby si objednali ich služby.

Cenníky sa rôznia. Napríklad jedna strana diplomovej práce stojí približne deväť eur. Podľa doterajších prieskumov až 84% vysokoškolákov priznalo, že sa už stretli s plagiátorstvom. Akademici hovoria o katastrofe. Pravda však je, že ak by nebol dopyt, nebola by ponuka.

„Je to šedá zóna nie je to nikde upravené, v podstate je to druh podnikania, ktorý je z morálneho hľadiska veľmi odsúdenia hodný. Nelegálne to podľa môjho názoru nie je," myslí si rektor Univerzity Komenského Marek Števček.

Podľa rektora UK však riešením nie je legislatívna zmena. Zmeniť by sa mal podľa neho pohľad spoločnosti a jej miera tolerancie voči takýmto praktikám.

„Nevyrušuje nás to do takej miery, aby to bolo morálne odsúdeniahodné ako v iných krajinách," hovorí Števček.

„Ja osobne si myslím, že tam stačí jedno jediné riešenie. Ak bude niekto pristihnutý, škola bude mať právomoc, aby titul odobrala," hovorí profesor Ján Híveš z Fakulty chemickej a potravinárskej technológie STÚ.

V súčasnosti neexistuje proces, ktorým by vysoké školy mohli titul odobrať.

„Dnes sa študuje, len aby ste dostali titul a je jedno na akej škole. Toto je zlé, toto treba zmeniť. Treba sa zamyslieť nad systémom školstva. Nad počtom a kvalitou vysokých škôl na Slovensku," myslí si rektor UK.

Podľa profesora Híveša sa problém týka najmä škôl, ktoré umožňujú ukončenie štúdia teoretickou prácou. Študenti technických univerzít musia práce obhajovať a sú väčšinou experimentálneho charakteru.

Samotná komisia na obhajobe plagiát odhaliť nemusí, kľúčové osoby sú školiteľ a oponent.

Práve oni by mali už počas písania práce kontrolovať a prípadne odhaliť či študent nepodvádza. Často však nemajú dostatočnú kapacitu a pokiaľ sa finančná dotácia pre školy bude stále odvíjať od počtu študentov, problém s kvalitou nezmizne.

 


VIAC Z Domáce