29. 06. 2020 17:00 | REVÚCA/TV Markíza

Búrky opäť narobili obrovské škody. Voda ničila na Gemeri cesty

Vodiči zostali uviaznutí v autách.

Voda trhala na Gemeri cesty
Voda trhala na Gemeri cesty Foto: TV Markíza

Počasie znovu napáchalo škody. Poriadna prietrž sa prehnala Gemerom. Voda ničila najmä cesty. V teréne boli desiatky hasičov.

Malá riečka sa po extrémnej prietrži zmenila na divú riavu. Na viacerých miestach koryto nestíhalo a voda zaplavila ulice.

„Bola veľmi silná búrka, doslova prietrž mračien a z toho dôvodu, nielen v oblasti Muránskej Zdychave, ale aj v oblasti Muráňa, kde tá búrka bola najintenzívnejšia, došlo ku takejto záplavovej situácii," uviedol Ján Siman, HaZZ Revúca.

Najhoršia situácia bola na cestách. Vodiči zostali uviaznutí v autách. Voda totiž brala so sebou aj asfalt. Autá prechádzali len jedným pruhom.

Krízový štáb vyhlásil od 13.00 h pre celý okres Revúca mimoriadnu situáciu.

 

Po povodni v Liptovských Sliačoch

Skoro trištvrtiny obce boli pod vodou. Vytopilo viac ako 250 domov. Väčšina z nich hlási škody v tisíckach eur.

Piatková povodeň v Liptovských Sliačoch prišla tak rýchlo, že niektorí doslova bojovali o život. Tri dni po ničivej pohrome ešte stále aj so slzami v očiach vypratávajú z domov zničený majetok.

Po povodni v Liptovských Sliačoch
Po povodni v Liptovských Sliačoch Foto: TV Markíza
 

Dvojhodinový lejak zmenil malý potok na divokú rieku. Za ňou ostali v domoch uväznené stovky ľudí. Boli ohrozené aj životy.

Teraz sa pred každým domom sušia koberce, všade vidno zablatené nefunkčné elektrospotrebiče, obec už nestíha vyvážať kontajnery so zničenými vecami z domácností.

S opravami prístupových mostov k domom si pomáhajú, ako vedia, koryto potoka rekonštruujú vodohospodári. S blatom prídu pomôcť aj vojaci z Ružomberka. Zničené cesty, veľký zosuv pôdy a ďalšie škody na obecnom majetku bez pomoci štátu nezvládnu.

 
.


VIAC Z Domáce