30. 06. 2020 12:28 , článok bol aktualizovaný 30. 06. 2020 14:24 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Milan Lučanský končí na poste policajného prezidenta

Podľa vlastných slov sa nezmeri s politizáciou polície, a tak sa rozhodol odstúpiť.

Milan Lučanský.
Milan Lučanský. Foto: TASR

Milan Lučanský v utorok oznámil, že odstupuje z funkcie policajného prezidenta. Už skôr sa s ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO) dohodol, že o svojom rozhodnutí bude informovať do konca tohto mesiaca.

Lučanský oznámil svoje rozhodnutie na Facebooku. V statuse píše, že sa nezmieri s politizáciou polície, a preto končí.

"Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán," uvádza Lučanský.

Ako dodáva, nemá chuť spolupracovať so súčasným vedením ministerstva vnútra. "Nemám ich dôveru a oni zase nemajú tu moju. Spolupráca musí byť založená na vzájomnom rešpekte. Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné," približuje vzťah so šéfom rezortu.

 

Lučanský skončí vo funkcii, ktorú zastával dva roky, k 31. augustu.

NEZMIERIM SA S POLITIZÁCIOU POLÍCIE, A PRETO AKO PREZIDENT KONČÍM Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie...

Uverejnil používateľ Milan Lučanský Utorok 30. júna 2020

Zdroj: Facebook.com/Milan Lučanský

Na post šéfa polície nastúpil po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenica Martiny Kušnírovej. V júni 2018 vystriedal Tibora Gašpara, do fukcie ho vymenovala vtedajšia ministerka vnútra za stranu Smer Denisa Saková.

O pár mesiacov neskôr, na jar v roku 2019, uspel vo výberovom konaní, v ktorom sa podľa nového zákona vyberal nový policajný prezident.

O ďalšej zmene na polícii sa začalo hovoriť po voľbách, keďže s výmenou vlády väčšinou prichádza aj výmena vysokopostavených funkcionárov. Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa v tom čase vyjadril, že s policajným šéfom nepočíta.

Milan Lučanský by mal byť šéfom policajtov podľa nových pravidiel ešte tri roky. V marci ale povedal, že sa zubami-nechtami stoličky držať nebude.

Minister Mikulec sa s Lučanským dohodol, že do konca júna oznámi svoje rozhodnutie, či z postu odstúpi alebo nie. Napokon tak spravil v posledný júnový deň.

 

Na odchod policajného prezidenta reagoval aj samotný minister. Uviedol, že hoci sa s Lučanským v mnohých témach zhodujeme, existuje aj viacero oblastí v ktorých majú odlišný názor na to, ako by mal Policajný zbor vyzerať a fungovať.

"Pánovi Lučanskému však ďakujem a verím, že dokážeme konštruktívne fungovať aj zvyšné dva mesiace, vzhľadom na náročné obdobie pred ktorým stojíme v súvislosti s možnou druhou vlnou pandémie koronavírusu,“ uviedol Mikulec.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce