02. 07. 2020 13:07 , článok bol aktualizovaný 02. 07. 2020 14:00 | BRATISLAVA/TASR, TV Markíza

Kollár nevylúčil odchod z postu šéfa parlamentu, jasný odkaz povie po klube

Výzvy partnerov označil za vydieranie.

Predseda parlamentu Boris Kollár.
Predseda parlamentu Boris Kollár. Foto: TASR

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) nevylúčil odchod zo svojej funkcie ani odchod svojho hnutia z koalície. Dodal, že on a rovnako jeho kolegovia z hnutia na ministerstvách nie sú "prilepení na svojich stoličkách".

Výzvy na jeho odchod považuje za vydieranie, berie ich na vedomie. Kollár vo štvrtok tiež povedal, že ďalšie stanovisko poskytne po zasadnutí poslancov z klubu Sme rodina. "Nechajte sa prekvapiť," odpovedal Kollár na otázky smerujúce k tomu, že šéf parlamentu už vopred hovoril, že neodstúpi z funkcie.

Koaličným partnerom podľa neho nestačilo, že sa ospravedlnil a povedal, že nebude používať titul. Za vydieranie považuje to, že napriek jeho predošlým krokom chcú partneri aj jeho odchod z funkcie. "Ja sa vydierať nenechám, potom bude 'odstúp z poslaneckého mandátu, rozpusti stranu', tomuto hovorím vydieranie," vysvetlil.

Prečítajte si aj: Skončí Kollár ako šéf parlamentu? Jasný verdikt politológa

Odmietol, že by bol prilepený na stoličke. "Pokojne odídem, nielen z jednej stoličky, ale zo všetkých troch, ktoré máme na ministerstvách," povedal novinárom po stretnutí s ministrom životného prostredia Jánom Budajom (OĽaNO).

Koaliční partneri
Koaliční partneri Foto: TASR
 

Kollár tiež odmieta tvrdenia, že by chcel položiť vládnu koalíciu. Tvrdí, že môže fungovať ďalej aj bez Sme rodina. "Treba sa naučiť počítať do 78. Ja nie som Richard Sulík, ktorý keď odišiel, nemali dostatok hlasov. Táto vládna koalícia môže bez problémov bežať ďalej," dodal s tým, že jeho odchodom by sa splnil sen predsedovi SaS a ministrovi hospodárstva Sulíkovi, ktorý podľa Kollára chce koalíciu bez neho.

 

Smer nebude iniciátorom Kollárovho odvolania

Opozičný Smer-SD zrejme nebude pre kauzu diplomovej práce iniciovať Kollárovo odvolávanie z funkcie. Podstatnejšie pre stranu je, čo v tejto súvislosti robí  koalícia.

Skonštatoval to predseda strany Robert Fico na štvrtkovej tlačovej konferencii pričom kritizoval návrh koaličného hnutia OĽaNO kontrolovať spätne všetky záverečné práce. "Je to nemožné, je to neslušné, je to protiústavné, je to retroaktívne a treba to odmietnuť. Nech si problém s Borisom Kollárom riešia sami," vyhlásil.

Robert Fico.
Robert Fico. Foto: TASR
 

Podľa vlastných slov viac ako samotná kauza ho trápi to, čo predvádza premiér Igor Matovič (OĽaNO). "Ak sa vôbec máme o niečom baviť v NR SR, tak by sme privítali bod programu, kde by sme sa začali rozprávať o šialenstvách, ktoré navrhuje vláda," povedal.

Pripomenul, že strana Smer-SD v minulosti nehlasovala proti vtedajšiemu šéfovi parlamentu a SNS Andrejovi Dankovi, ktorý podobne ako Kollár čelil podozreniam z plagiátorstva. "Bolo by veľmi nekorektné, keby sme sa teraz správali úplne inak," poznamenal.

Šéf Smeru-SD poukázal na viaceré kauzy Kollára z minulosti, ako aj na jeho kontakty s mafiánmi. Tvrdí, že už od začiatku hovoril o Kollárovi ako o probléme v tejto funkcii. Kauzu diplomovej práce považuje za problém koalície. "Namiesto toho, aby povedali, že sa správa Boris Kollár ako lekvár na polici, tak obvinili celé Slovensko," podotkol Fico.

Odvolávanie Kollára nebude iniciovať ani opozičná ĽSNS. Podľa slov hovorcu strany Ondreja Ďuricu sa budú o tom ešte baviť na klube, ale čakajú na vývoj v koalícii a kroky samotného predsedu parlamentu. "Považujeme to za problém koalície a ako aj problém a zodpovednosť premiéra," poznamenal.

Kollár čelí podozreniu z plagiátorstva pre jeho diplomovú prácu. Na odchod z funkcie ho vyzvala strana Za ľudí aj SaS. OĽaNO jeho odchod nežiada. Navrhlo, aby minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) pripravili zákon, ktorý by umožňoval spätné preverovanie záverečných prác. Kollár vyhlásil, že svoj magisterský titul získal legálne. V politike ho nemieni viac používať.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce