03. 07. 2020 08:20 , článok bol aktualizovaný 03. 07. 2020 12:06 | BRATISLAVA, VARŠAVA/TASR

Matovič vo Varšave: Poľsko je pre Slovensko vzorom v boji proti korupcii

Premiér zobral do Varšavy aj deti z detských domovov.

Premiéri krajín V4 s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.
Premiéri krajín V4 s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Foto: TASR/AP

Poľsko bolo pre Slovensko vzorom v boji proti komunizmu. Dnes je Poľsko v Európe vzorom v boji proti korupcii a v čerpaní európskych prostriedkov, v čom sa chce od neho Slovensko poučiť. Vyhlásil to v piatok (3. 4.) premiér Igor Matovič na stretnutí s poľským premiérom Mateuszom Morawieckym vo Varšave v rámci prvej návštevy krajiny vo funkcii.

"V boji proti komunizmu bolo pre nás Poľsko vzorom. V boji proti korupcii je dnes Poľsko najmä vo východnej a strednej Európe rovnako vzorom," povedal slovenský premiér. Uviedol, že boj proti novému druhu koronavírusu obe krajiny dobre zvládajú, hoci "tento boj ešte nie je ukončený".

Matovič podotkol, že na túto zahraničnú návštevu pozval aj Veroniku Remišovú, podpredsedníčku vlády a ministerku investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Urobil tak práve preto, lebo v Európskej komisii "počujeme len dobre na Poľsko", ako zvládlo čerpanie európskych prostriedkov.

"Chceme sa v tejto veci poučiť a žiaľ, Slovensko má veľké problémy v čerpaní európskych zdrojov a korupcii spojenej s ich čerpaním," zhodnotil Matovič.

 

Morawiecki vyzdvihol blízke vzťahy so Slovenskom, ktoré sa podľa neho priateľským spôsobom rozvíjajú. Obchodný rozvoj medzi oboma krajinami sa teraz zastavil tým, že vypukla epidémia, ale už sa znova postupne obnovuje, dodal. Zároveň do Poľska pozval slovenských investorov, ako aj turistov.

Po bilaterálnom stretnutí sa obaja štátnici presunuli z budovy Úradu vlády Poľskej republiky do paláca Belweder, kde sa zúčastnia na stretnutí premiérov krajín V4.

Ústrednými témami stretnutia budú viacročný finančný rámec Európskej únie na roky 2021-27 a fond na obnovu, ktorý má členským krajinám Európskej únie pomôcť opätovne naštartovať ekonomiky postihnuté pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Šéfovia vlád sa budú venovať aj situácii v súvislosti s migráciou a ďalším aktuálnym európskym otázkam.

Pri tejto príležitosti český premiér Andrej Babiš formálne odovzdá rotujúce predsedníctvo vo Vyšehradskej štvorke Poľsku, informuje úrad českej vlády. Poľsko sa ročného predsedníctva v zoskupení oficiálne ujalo 1. júla.

Do Varšavy cestuje 30 detí z detských domovov.
Do Varšavy cestuje 30 detí z detských domovov. Foto: Facebook/Igor Matovič
 

Prvýkrát sú súčasťou oficiálnej delegácie deti z detských domov.

30 detí z detských domovov prvýkrát súčasťou oficiálnej delegácie premiéra,) #VaršavaVolá ps. Sprevádza ich pán riaditeľ, ktorý sám v domove vyrástol ... ako aj náš poslanec Janko Herák, ktorý takisto,))

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 2. júla 2020

ZDROJ: Facbook/Igor Matovič


Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce