04. 07. 2020 19:25 | DULOVCE/TV Markíza

Čo nezničilo počasie, dokonali zlodeji. V ohrození je celá úroda v obľúbenom sade

Obrovský pozemok možno ostane bez vody, ktorá pomáha šťavnatosti ovocia.

Skladací rebrík v Dulovciach.
Skladací rebrík v Dulovciach. Foto: TV Markíza

Príroda sa zľutovala, no zlodeji nie. V marhuľovom sade v Dulovciach prežívajú najťažší rok od svojej existencie. Mrazy im zničili takmer celú úrodu.

To, čo sa podarilo po nociach zachrániť, je opäť v ohrození. Neznámi ľudia im v noci ukradli čerpadlo, ale aj rebríky. Stalo sa to v piatok (3. 7.), hoci ich odložili a zamkli

„Ráno, ako sme sem prišli, všetko bolo zničen. Rozpílené zámky a odcudzené čerpadlo, zmizlo nám aj 20 rebríkov," posťažoval si Dušan Szabó.

Okradnutý ovocinár vylučuje konkurenčný boj. Je ale presvedčený, že sú to profesionáli. Ponorné čerpadlo vybrali z hĺbky 40 metrov.

Miesto, z ktorého zlodeji ukradli v Dulovciach čerpadlo.
Miesto, z ktorého zlodeji ukradli v Dulovciach čerpadlo. Foto: TV Markíza
 

Na to, aby sa im podarilo ukradnúť poldruha metrové čerpadlo, aj so 40 metrovou hadicou, použili karbobrúsku. Vyrezali si otvor nad hlavou i po boku. Zlodeji zničili pletivo, prekročili a povynášali veci. „Tri, štyri kilometre išli krížom cez polia. Za počasie nemôže nikto, ale za toto, keď niekto vedome príde niekomu urobiť škodu, to je naozaj chrapúnstvo.," myslí si Szabó.

A tak 17-hektárový sad zostáva bez závlahy. Zohnať špeciálne čerpadlo vôbec nie je jednoduché. „Závlaha je veľmi dôležitá, aby bolo ovocie šťavnaté a veľké. Podľa môjho názoru bude trvať minimálne 10 dní, kým nejako spojazdníme vrt," vysvetlil ovocinár.

V sade minuli tento rok na záchranu marhúľ viac než 50-tisíc eur. Parafínové sviece napokon zachránili len približne 20 percent úrody. Samozber aj tak otvorili, aby prežili. Ukradnuté rebríky v sade chýbajú. Používajú ich samozberači, aby mohli marhule oberať aj z výšky.

Polícia už začala trestné stíhanie pre krádež vlámaním. Presné okolnosti odhalí až ďalšie vyšetrovanie. „Našťastie, máme v sade aj nejaké fotopasce, čiže budeme to zisťovať a máme aj nejaký materiál, aby sme ich vypátrali," hovorí Szabó.

Pomôcť ale môže každý kto videl vychádzať väčšie auto z poľa na cestu medzi Bajčom a Pribetou. Prípadne ten, komu by niekto ponúkal čerpadlo či špeciálny modrý rebrík. „Prosíme, aby sa ozvali nám a určite ich neminie ani odmena. Je pre nás veľmi dôležité, aby sme rebríky získali naspäť," dodal.

V Dulovciach nakrúca reportér Marek Šilhavík.

 

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce