06. 07. 2020 09:57 , článok bol aktualizovaný 06. 07. 2020 17:21 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Hipš o Kollárovom podnikaní: Podozrivým schránkam by sa mal venovať premiér

Hipš na Kollárovo podnikanie upriamil pozornosť už minulý týždeň.

Novozvolený predseda mimoparlamentnej politickej stranu SPOLU - občianska demokracia Juraj Hipš.
Novozvolený predseda mimoparlamentnej politickej stranu SPOLU - občianska demokracia Juraj Hipš. Foto: TASR/Pavol Zachar

Mimoparlamentná strana SPOLU informovala o nových podozreniach v podnikaní predsedu NR SR Borisa Kollára. Na tlačovej konferencii vystúpil predseda strany Juraj Hipš a expertka strany na dane, odvody a podnikateľské prostredie Jaroslava Lukačovičová.

Hipš na Kollárovo podnikanie upriamil pozornosť už minulý týždeň. V úvode pondelňajšieho výstupu znova poukázal na firmu BCCS, ktorú spomínal v statuse na Facebooku.

„Boli by ste ochotný mať firmu so spoločníkmi, ktorých nepoznáte? A robili by ste s touto firmou obchody za milióny eur? Napadlo by vám spolupracovať so spoločnosťami z exotických krajín, ktoré sú preslávené schránkovými firmami? A ktoré si medzi sebou posielajú peniaze a kupujú podiely?" pýtal sa Hipš v úvode.

 

Ako tvrdí, Kollár s tým problém nemá. Hipš uviedol, že jeho firma BSSC je poprepájaná so schránkami na Cypre, Karibiku a Paname. Tieto schránky využívajú schémy, ktoré sa bežne používajú na pranie peňazí.

"V týchto schránkových firmách sa vyskytuje aj neslávne známa osoba Geoffrey Magistrate. Podľa zistení Medzinárodnej organizácie investigatívnych novinárov (OCCRP) už v minulosti pomáhal tento človek kryť podozrivé finančné transakcie," uviedol Hipš, ktorý svoje slová zopakoval aj na sociálnej sieti.

Predseda NR SR podľa strany SPOLU predal polovicu podielu svojej firmy práve schránke, v ktorej figuruje aj Magistrate. "Zinkasoval za ňu 8,3 milióna eur. Podiel firmy bol ale podľa účtovných podkladov blízky 0 eur. Firma vlastnila iba jeden bager," dodáva.

Lukačovičová pri schéme o využívaní schránky v Karibiku
Lukačovičová pri schéme o využívaní schránky v Karibiku Foto: TVNOVINY.sk
 

Mimoparlamentná SPOLU tvrdí, že informácie o podnikaní predsedu NR SR získavala z verejne dostupných zdrojov, zo zbierky listín, z obchodného registra a cyperského registra. Firma podľa nej nepodáva ani účtovné závierky.

"V prípade porušenia zákona o účtovníctve by mala konať najmä Finančná správa," povedala Lukačovičová.

Strana opakovane vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby sa predsedu parlamentu na všetky podozrenia spýtal.

Kollár: Firma nemusí byť podozrivá len preto, že je z Cypru

Boris Kollár v reakcii na tieto podozrenia uviedol, že firma, ktorej predal svoj podiel, nemusí byť podozrivá len preto, že je z Cypru. BSSC nemá podľa Kollára žiadne nedoplatky.

Šéf parlamentu zároveň dodal, že sa snaží päť rokov zvolať valné zhromaždenie, aby ho mohli z firmy vypísať. "Bol to investor, ktorý kúpil 50 percent BSSC," odpovedal na to, prečo predal podiel cyperskej firme.

Kollár nevedel povedať, čomu sa firma venovala. "Neviem, bol to finančný investor, to ma nezaujímalo," dodal. Zdôraznil tiež, že osobu s menom Geoffrey Magistrate nepozná a tento predaj sa konal v roku 2002, čo bolo podľa Kollára dlhé roky predtým, ako sa objavila táto osoba v kauze Panama Papers.

Firma BSSC nemá podľa Kollára žiadne nedoplatky. "Táto firma vlastnila podiel na celej Prvej tatranskej, to je spoločnosť, ktorá mala všetky lyžiarske strediská v Tatrách," reagoval na tvrdenia Spolu, že firma mala takmer nulovú hodnotu.


VIAC Z Domáce