08. 07. 2020 19:04 | BRATISLAVA/TV Markíza

Poznáme dôvody, pre ktoré Norbert Bödör neskončil vo väzbe

Bödöra spolu s podnikateľom Petrom Kubom obvinili z prania špinavých peňazí.

Norbert Bödör.
Norbert Bödör. Foto: TASR

Slabé dôkazy a kritika vyšetrovania. Poznáme dôvody, prečo sudca nevzal Norberta Bödöra do väzby.

Uznesenie súdu zavesil na web jeho obhajca Adrián Kucek ako reakciu na podľa neho masívnu diskreditačnú kampaň, ktorá sa rozbehla po prepustení jeho klienta na slobodu.

Sudca Michal Truban totiž čelí podozreniam z konfliktu záujmov, keďže v minulosti jeho rodina dostala dotáciu od Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), ktorá v kauze lieta a jeho meno sa spomína aj v motákoch, ktoré z väzby posielal Bödörov známy Marian Kočner.

Bödöra spolu s podnikateľom Petrom Kubom obvinili z prania špinavých peňazí. Podľa vyšetrovateľa boli súčasťou korupčnej schémy v kauze Dobytkár, kde končili miliónové úplatky z agrodotácií.

Kým Kubu sudca Michal Truban do väzby zobral, u Bödöra nevidel ani dôvody na trestné stíhanie.

Podľa sudcu, na rozdiel od podnikateľa Kubu, nie sú dôkazy o tom, že by Bödör priamo komunikoval, či prijímal peniaze od Ľubomíra Partiku, bývalého šéfa PPA, ktorý je v tejto korupčnej kauze tiež obvinený a patrí ku kľúčovým aktérom.

Sudca zároveň poukázal na to, že v súvislosti s Bödörom polícia Partiku ani nevypočula, pričom svedectvo druhého obvineného údajného úplatkára Mareka Kodadu, ktorý vypovedal, že peniaze mali končiť u Bödöra, považuje za slabé.

Vyšetrovatelia tvrdia, že milióny z úplatkov sa preprali tak, že Peter Kuba fiktívne odkúpil od Bödöra jeho firmu Bokran za 16 miliónov eur, následne spoločnosť nelogicky predal za tisíc eur českej firme.

Bödör to však odmietol a tvrdil, že išlo o čistú obchodnú transakciu, doloženú aj znaleckým posudkom. Ďalšie peniaze od Kubu zasa opísal ako splátky starej pôžičky a pred sudcom povedal, že nevie, prečo je s celou vecou spájaný.

Prokurátor však trvá na väzbe a podal sťažnosť. Vo štvrtok o nej bude rozhodovať Najvyšší súd SR.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Celé dnešné Televízne noviny si môžete pozrieť na markizaplus.sk


VIAC Z Domáce