09. 07. 2020 08:06 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Do Európy mieri post-tropická búrka. Aj Slovensko čaká výrazná zmena počasia

Pripravte sa na búrky, ale aj vysoké teploty. Potom sa opäť ochladí.

Na Záhorie sa blíži búrka
Na Záhorie sa blíži búrka Foto: Facebook/ Severe Wheather Slovakia - Nebezpečné javy a búrky na

Nasledujúce dni nás na Slovensku čaká opäť pestré počasie. Počasie totiž bude ovplyvňovať tlaková níž, ktorá je pozostatkom tropickej búrky, ktorá sa sformovala nad Atlantikom. Okolo tejto tlakovej níže totiž bude do Európy prúdiť teplý vzduch. Táto níž k nám bude pumpovať veľmi teplý vzduch z Afriky, čo pocítime na Slovensku v piatok a v sobotu, kedy by sa teploty mali šplhať až vysoko nad 30 stupňov, informuje imeteo.sk.

V piatok popoludní a v sobotu začne frontálny systém, ktorý bude spojený s touto tlakovou nížou, ovplyvňovať počasie aj na našom území. Už v piatok očakávajú meteoroloógovia silné búrky. Tie Slovensko zasiahnu už v noci na sobotu a najmä počas soboty. Sprevádzané budú nebezpečnými sprievodnými javmi.

PIATOK:

Malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť. Ojedinele prehánky. Teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 31, v južnej polovici západného a miestami aj na juhu stredného Slovenska do 34 stupňov. Bezvetrie alebo slabý, cez deň miestami južný vietor do 20 km/h.

SOBOTA:

Prevažne malá oblačnosť, cez deň postupne od západu oblačno až zamračené a na mnohých miestach dážď, prehánky, miestami búrky - aj intenzívne a s krúpami. Najvyššia denná teplota 27 až 33, na krajnom západe, v Žilinskom kraji a pod Tatrami 21 až 27 stupňov. Slabý, spočiatku miestami južný vietor do 20 km/h. Cez deň od západu postupne prevažne severozápadný 15 až 40 km/h, v nárazoch miestami okolo 60 km/h.

NEDEĽA:

Oblačno až zamračené a ojedinele, vo východnej polovici spočiatku na mnohých miestach dážď alebo prehánky. Ojedinele búrky. Od západu ustávanie zrážok a prechod k premenlivej oblačnosti. Chladno. Najvyššia denná teplota 16 až 22, na juhozápade a miestami aj na juhu stredného Slovenska do 25 stupňov, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce