12. 07. 2020 18:00 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

SÚHRN TÝŽDŇA: Kollár ostáva predsedom parlamentu, Matovič rozhoduje o nových opatreniach

Pozrite si tie najdôležitejšie udalosti, ktoré sa udiali za posledných sedem dní.

Boris Kollár (Sme rodina) a Juraj Šeliga (Za ľudí).
Boris Kollár (Sme rodina) a Juraj Šeliga (Za ľudí). Foto: TASR - Martin Baumann

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom na Slovensku opäť stúpa. Vo štvrtok (9.7.) pribudlo 53 nových infikovaných a premiér Igor Matovič naznačil, že príde k obnoveniu niektorých opatrení. Rozhodne o tom konzílium odborníkov v pondelok (13.7.). V statuse na sociálnej sieti načrtol, že na zodpovednosť ľudí sa už nemôžeme spoliehať.

"Sám som si v posledných týždňoch dával hranice, že nechávam všetko na zodpovednosti ľudí. Hovoril som si, že v momente, keď sa to dostane na 20 nových prípadov, začne mi blikať kontrolka. Dnes mi pri čísle 53 začal blikať maják," povedal Matovič.

Hlavný hygienik Ján Mikas vyzval ľudí, aby sa vyhýbali hromadným podujatiam. Upozornil aj na to, aby Slováci zvážili dovolenky v zahraničí a aby bola pre nich bezpečnosť prvoradá.

V Česku už hlásia prvé zavlečené nákazy z dovoleniek. Situáciu v zahraničí môžete sledovať v prehľadnej tabuľke TU.

Najvyšší súd poslal Bödöra do väzby

Norbet Bödör skončil vo väzbe. Rohodol o tom Najvyšší súd potom, čo obvineného podnikateľa prepustil senát Špecializovaného trestného súdu. Bödöra obvinili z prijímania úplatkov v súvislosti s prideľovaním dotácií v Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Pred senátom vinu poprel.

Príslušníci ZVJS odvádzajú Norberta Bödöra do väzby.
Príslušníci ZVJS odvádzajú Norberta Bödöra do väzby. Foto: TASR
 

Zločin, z ktorého je Bödör obvinený súvisí s kauzou Dobytkár, v ktorej sú vyšetrované úplatky v PPA za zatiaľ viac ako 10 miliónov eur.

Kollár si udržal funkciu

Boris Kollár ostáva predsedom parlamentu. Pre pochybne napísanú diplomovku žiadali jeho odchod z funkcie poslanci z SaS a zo Za ľudí. Kollár sa napokon rozhodol, že navrhne svoje odvolávanie. Kiskovci a liberáli však hlasovanie odmietli, pretože žiadali, aby zodpovednosť vyvodil Kollár sám.

Počas rozpravy zlé vzťahy medzi Kollárom a kiskovcami vyvrcholil plamennou rečou šéfa parlamentu. Jurajovi Šeligovi (Za ľudí) povedal, že je farizej a Andrej Kiska je daňový podvodník. Za svoje slová sa vzápätí ospravedlnil.

Kollár a Juraj Blanár (Smer) boli hosťami relácie Na telo Plus, kde sa venovali aj aktuálnej koaličnej kríze pre diplomovku. Celú reláciu si môžete pozrieť TU.

Podnikatelia sa môžu tešiť

Parlament schválil Sulíkovo "podnikateľské kilečko". Cieľom návrhu zákona je všestranná podpora podnikateľského sektora pomocou opatrení napomáhajúcich oživeniu ekonomiky v čase nasledujúcom po útlme spôsobenom pandémiou choroby COVID-19.

"Návrh zákona obsahuje opatrenia administratívnej povahy, ako aj odstránenie byrokratických obmedzení malých a stredných podnikateľov a živnostníkov," uviedol rezort hospodárstva v predkladacej správe.

Všetky správy o koronavíruse nájdete TU a autorské články zasa TU.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce