12. 07. 2020 19:13 | VRÁTNA/TV Markíza

Na frekventovaný chodník v Jánošíkových dierach padla skala. Veľké šťastie, že tam nik nebol

Obrovský kus skaly sa odlomil v najfrekventovanejšej časti Dolných dier. Trasa je nenáročná a prechádzajú ňou tisíce turistov.

Jánošíkove diery
Jánošíkove diery Foto: TV Markíza

V turistami mimoriadne navštevovanej lokalite Malej Fatry Jánošíkových dierach spadla skala. Poškodila chodník, ktorým turisti prechádzajú popri skalných bralách. Akoby zázrakom tam vtedy nikto nebol.

Obrovský kus skaly sa odlomil v najfrekventovanejšej časti Dolných dier. Trasa je nenáročná a prechádzajú ňou tisíce turistov. Bolo veľkým šťastím, že po chodníku v tom čase nikto nešiel a nezopakovalo sa nešťastie z rakúskej rokliny. Po páde skál tam tento týždeň zomreli traja ľudia, z toho jeden Slovák.

Ťažká skala zostala po páde vo vode. Poškodený chodník prišla provizórne opraviť horská služba.

V Terchovej nepadali skaly po prvýkrát. Pred pár rokmi sa len o niekoľko metrov ďalej odlomil takýto kus ľadu. Najhoršie sú na tom neďaleké Tiesňavy pri vstupe do Vrátnej doliny, kde museli skaly nedávno aj zabezpečiť a okolie ohradiť.

„Je to celé vápencové pohorie, takže keď sa pozriete na tie skaly, tak sú zvetrané, odpadávajú tie kúsky kameňov. Treba byť opatrný, ľudia sú v horách a ťažko tu je niečo spraviť také, aby sa toto nedialo," vysvetľuje Róbert Hlaváč z OZ Diery.

Poškodený chodník síce provizórne opravili, no urobiť to budú musieť ešte raz a komplexne, pravdepodobne na jeseň.

Viac si pozrite v reportáži Zuzany Holienčíkovej:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce