13. 07. 2020 15:17 | BRATISLAVA/TASR

Vyšetrovateľ NAKA začal trestné stíhanie pre skartovanie nahrávky Gorily, našli ju u Kočnera

Jej autenticitu potvrdil vtedajší šéf vyšetrovacieho tímu Kyselica.

Bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica.
Bývalý vyšetrovateľ kauzy Gorila Lukáš Kyselica. Foto: TV Markíza

Vyšetrovateľ špecializovaného tímu Národnej kriminálnej agentúry začal trestné stíhanie v súvislosti so skartáciou originálu nahrávky, ktorá má zachytávať kauzu Gorila.

Pre TASR to potvrdil hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka s tým, že vzhľadom na prebiehajúce konanie žiadne bližšie informácie polícia v tejto veci neposkytuje.

Trestné oznámenie pre skartáciu nahrávky podalo vlani v októbri Svetové združenie bývalých politických väzňov. Myslí si, že v prípade došlo k spáchaniu viacerých trestných činov. Tvrdí, že žiadny súd nenariadil Slovenskej informačnej službe zničiť originál nahrávky.

Ako vyplýva z upovedomenia pre združenie, trestné stíhanie sa začalo pre podozrenie zo zneužívania právomocí verejného činiteľa aj marenia spravodlivosti.

"Priali by sme si, aby trestné stíhanie vo veci nezákonnej skartácie originálu nahrávky Gorila sa neskončilo ako vyšetrovanie samotnej kauzy a naše združenie nebolo opäť nútené suplovať činnosť inštitúcií, ktoré majú kontrolovať dodržiavanie zákonnosti," uviedlo združenie.

TIP: Takto sa vyšetrovatelia dostali ku nahrávke Gorila

Spis Gorila má zachytávať rozhovor medzi akcionárom finančnej skupiny Penta Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006. Haščák aj Penta autenticitu nahrávky spochybňujú.

Materiál z kauzy je skartovaný. "Nariadením súdu je už niekoľko rokov definitívne skartovaný celý materiál, nosiče, ktoré tvorili súčasť originálu," priblížil vlani v októbri vtedajší šéf Slovenskej informačnej služby Anton Šafárik.

Nahrávku Gorily našla polícia v decembri 2018 v dome podnikateľa Mariana Kočnera, ktorý je obžalovaný v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Jej autenticitu potvrdil pre viaceré médiá vtedajší šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Ako vtedy poukázal Šafárik, na overenie by bola potrebná originálna nahrávka.

Pozrite si archívne reportáže, ktoré sme odvysielali v Televíznych novinách.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce