14. 07. 2020 10:50 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Najdlhšie hľadaná tínedžerka na Slovensku žije. Potvrdili to testy DNA

Keď odišla zo Slovenska, iba dvakrát sa ozvala mame.

Silvia Záhradníková roky žila v Španielsku.
Silvia Záhradníková roky žila v Španielsku. Foto: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Keď pred takmer dvomi mesiacmi získala polícia informácie o 19 rokov nezvestnej Silvii Záhradníkovej, nikto vtedy neveril, že je to skutočne najdlhšie hľadaná tínedžerka zo Slovenska.

Dievča sa stratilo ešte ako 16-ročné v roku 2001, keď odišlo bez dokladov zo svojho domu v okrese Nové Zámky. O dva mesiace neskôr zatelefonovala Silvia mame, že je v Španielsku s priateľov a odvtedy sa jej už neozvala. Polícia pátrala a preverovala skutočnosti doma a v zahraničí v spolupráci so zahraničnými partnermi, ale neprinieslo to vtedy žiadne výsledky.

Až keď policajný zbor na sociálnej sieti v máji pri príležitosti Medzinárodného dňa nezvestných detí zverejnil sériu statusov v súvislosti s nezvestnými deťmi, ozvala sa jej matka polícii. Na linke 158 oznámila, že ju dcéra telefonicky kontaktovala ešte pred mesiacom. Polícii sa nezávisle od toho ozvala na sociálnej sieti aj tretia osoba s ďalšími informáciami.

Dnes už 35-ročná Silvia poslala mame dve fotografie, na ktorých mala byť odfotografovaná. Aj napriek tomu, že mama bola presvedčená, že ide o jej dcéru, polícia na získanom telefónnom čísle priamo nezvestnú informovala o ďalšom postupe. Dôvodom bolo, aby mohli po rokoch uzatvoriť jej prípad zmiznutia. Mladá žena však odmietla ísť na políciu, aby overili jej identitu.

Silvia Záhradníková.
Silvia Záhradníková. Foto: Prezídium PZ SR
 

Pátranie po Záhradníkovej napokon slovenská polícia tento mesiac odvolala. Dôvodom je, že španielska polícia mladú ženu vypátrala na adrese od slovenských kolegov. Zobrali jej biologický materiál, aby porovnali vzorky DNA s matkou. „Všetky doterajšie získané informácie nasvedčujú, že naozaj ide o 19 rokov nezvestnú Silviu. Keďže už pred rokmi dosiahla plnoletosť, je len na jej rozhodnutí, kde chce žiť a či sa niekedy vráti na Slovensko," dodáva polícia na sociálnej sieti.

NAJDLHŠIA DETSKÁ NEZVESTNOSŤ OBJASNENÁ: SILVIA Z. ROKY ŽILA V ŠPANIELSKU Policajný zbor tento rok v máji pri...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Utorok 14. júla 2020

Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

A tak po vyriešení Silviinho prípadu zostáva najdlhšie nezvestnou osobou, ktorá sa stratila vo veku pred dosiahnutím plnoletosti, Marek Ščuka, narodený 18. novembra 1993 s trvalým pobytom v Arnutovciach, okres Spišská Nová Ves.

Polícia po ňom pátra od septembra 2010. Z miesta bydliska odišiel 12. septembra 2010 spoločne s kamarátmi do obce Smižany, odkiaľ sa však už nezvestný nevrátil a do dnešného dňa nepodal o sebe informáciu a jeho miesto pobytu nie je známe.

Databáza nezvestných mladistvých a maloletých osôb je dostupná verejnosti . Momentálne je nezvestných 127 osôb do 18 rokov.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce