14. 07. 2020 16:02 , článok bol aktualizovaný 14. 07. 2020 19:41 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TV Markíza

Proti sprísňovaniu potratov je väčšina Slovákov. Tento názor prevažuje aj u voličov OĽaNO

Prieskum realizovala agentúra Focus pre Inštitút pre verejné otázky.

Interrupcia
Interrupcia Foto: TASR

Zo sociologického výskumu, ktorý uskutočnil Inštitút pre verejné otázky vyplýva, že verejnosť je vo väčšej miere proti zmenám v súčasnom interrupčnom zákone.

Zber údajov k výskumu realizovala agentúra Focus v dňoch od 14.6. do 24.6. Vzorka zahŕňala 1009 respondentov a bola reprezentatívna podľa pohlavia, veku, vzdelania, národnosti, veľkosti sídla a kraja.

Podľa sociologičky prieskum potvrdil dlhodobý trend

 

Respondenti mali vo výskume uviesť názor na dnešnú podobu interrupčného zákona, ktorá umožňuje na písomnú žiadosť ženy prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa jeho trvania a po 12. týždni v prípade ťažkého poškodenia plodu, ohrozenia života matky, alebo zistenia, že plod nie je schopný života.

Podľa výskumu sa 55 percent opýtaných zhoduje v názore, že dnešný interrupčný zákon je primeraný, a netreba ho meniť. Takmer pätina ho pokladá za príliš prísny a myslí si, že ženám by sa mal prístup k interrupciám uľahčiť.

Prečítajte si aj: Návrh OĽaNO o interrupciách rozdeľuje aj koalíciu. Čo odporcom prekáža najviac?

Naopak o čosi menšia časť (17%) pokladá zákon za nie dosť prísny a želala by si, aby sa ženám prístup k interrupciám sťažil. Takmer desatina nevedela či nechcela zaujať stanovisko (9%).

Rodové, vekové či vzdelanostné rozdiely v názoroch na interrupčný zákon sú pomerne nevýrazné. Ženy o čosi viac zdôrazňujú slobodu žien pri rozhodovaní. Najviac zástankýň a zástancov zachovania statu quo je vo vekovej skupine 35-54-ročných.

Interrupcie_vzdelanie.jpg
 

Najviac žien a mužov, ktorí sa nevedeli k téme vyjadriť, je v najmladšej vekovej skupine (18-24 rokov). S rastúcim vzdelaním sa mierne zvyšuje podpora zachovania terajšej podoby interrupčného zákona a klesá podpora jeho sprísnenia. Znižuje sa aj podiel žien i mužov, ktorí nevedia zaujať stanovisko.

Za zachovanie dnešnej podoby interrupčnej legislatívy sa prihovára nielen väčšina ľudí, ktorí sa cítia byť liberáli (59%), ale aj väčšina tých, ktorým je bližšia konzervatívna orientácia (52%). Požiadavku sprísniť interrupčný zákon vyjadrilo iba desať percent liberálne cítiacich ľudí a 27 percent konzervatívne orientovaných.

Interrupcie_sebaidentifikacia.jpg
 

Za zachovanie dnešnej podoby interrupčného zákona sa nadpriemerne často prihovárajú priaznivci strany Za ľudí (75%), Progresívne Slovensko (68%), a Sloboda a solidarita (60%), OĽaNO (59%) a Sme Rodina (57%).

Vo všetkých týchto stranách má požiadavka sprísnenia interrupčnej legislatívy veľmi nízku podporu. Napríklad v SaS je to šesť percent, v Sme Rodina deväť percent a v OĽaNO 13 percent.

Na druhej strane najslabšia podpora dnešnej podoby interrupčného zákona je u prívržencov KDH (37%), ĽSNS (49%) a Smeru-SD (50%). V týchto troch stranách je zároveň aj najvyšší podiel prívržencov volajúcich po sprísnení interrupčnej legislatívy (KDH 47%; Smer-SD 28%; ĽSNS 24%).

pp.jpg
 


VIAC Z Domáce