16. 07. 2020 14:14 , článok bol aktualizovaný 16. 07. 2020 19:21 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Aj Matovičova práca je vraj plagiát. Hovorí, že odstúpi, keď splní všetko, čo sľúbil pred voľbami

Premiér priznáva, že posledné dva roky školu zanedbával.

Premiér Igor Matovič (OĽaNO)
Premiér Igor Matovič (OĽaNO) Foto: TASR

Aj premiér Igor Matovič je podľa Denníka N plagiátor. Matovič získal magisterský titul v roku 1998 na Fakulte manažmentu Univerzity Komenského v Bratislave.

Podľa Denníka N vykradol v diplomovke dve cudzie publikácie a neuviedol ich autora. Matovič od slova do slova prepísal celé state aj s tabuľkami. Podľa noriem mal pri každých cudzích citáciách uviesť ich autora.

Hospodárske noviny ešte v roku 2012 upozornili, že s Matovičovou prácou môžu byť problémy. Má totiž rovnaký názov ako publikácia ekonómov Pavla Kárásza st., Juraja Renčka a Pavla Kárásza ml. Daňový systém a jeho vplyv na podnikateľskú sféru.

V Matovičovej diplomovke sa skutočne nachádzajú skopírované celé strany zo spomínanej publikácie bez uvedenia pôvodných autorov.

Matovič reagoval na sociálnej sieti. Napísal, že si už nepamätá, či pred 22 rokmi niekoho necitoval. Priznáva však, že ak je to pravda, považuje sa za zlodeja. Napísal tiež, že posledné dva roky štúdia už pracoval vo svojej firme a školu zanedbával. Často nechodil na prednášky a niekedy aj podvádzal pri skúškach.

"Či by som kvôli tomu mal o titul prísť? Zrejme áno ... a koniec-koncov takú zmenu zákona som si u pána ministra školstva a pani ministerky spravodlivosti objednal. Či kvôli tomu odstúpim? Odstúpim. Hneď, ako splním všetko, čo som ľuďom pred voľbami sľúbil," napísal premiér.

Zároveň sa ospravedlnil všetkým poctivým študentom.

V minulosti žiadal od Andreja Danka odchod z funkcie predsedu parlamentu za pochybne napísanú rigoróznu prácu. Podobnému problému čelí aj minister školstva Branislav Gröhling.

Na odhalenie už reagoval aj poslanec Za ľudí a podpredseda parlamentu Juraj Šeliga. Píše, že celú situáciu musí ešte spracovať, pretože toto nie je politická kultúra, ktorú chcela verejnosť.

"Neviem, aké misky váh mám hľadať... Viem, že nechcem návrat Fica, Pellegriniho, nedajbože, nástup fašistov, ale toto je strašná hanba. Prepáčte. Po ostatných troch týždňoch, prepáčte. V tejto chvíli viem iba to, že to musím nejako spracovať. Toto je tá politická kultúra, ktorú sme chceli? Takto vyzerá prebratie zodpovednosti? Tak to sme teda ďaleko nedošli," napísal na Sociálnej sieti.

K súčasnej situácii sa vyjadrila aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá poskytla nasledovné stanovisko: "Ide doposiaľ o najväčšiu hodnotovú križovatku, na ktorej vláda stojí. Som sklamaná a smutná, že očakávania verejnosti, vrátane mojich vlastných, na vysoké štandardy uplatňovania politickej moci a vyvodzovanie politickej zodpovednosti, s ktorými bol spájaný nástup vlády Igora Matoviča, zostávajú zatiaľ nenaplnené. Podvádzanie neschvaľujem a nemôžem schvaľovať ani jeho zľahčovanie. Môžem len zopakovať, že úlohou nás všetkých je budovať dôveru ľudí v politiku a inštitúcie. A to v súlade so sľubom, že ju budeme robiť inak, ako bolo zvykom v minulosti a že sami budeme uplatňovať to, čo sme v minulosti žiadali od svojich oponentov. V čase, keď pred Slovenskom stoja bezprecedentné výzvy v súvislosti s riešením dopadov krízy, je dôvera občanov k predstaviteľom vlády kľúčová a je nezodpovedné s ňou hazardovať."

 

Celé štvrtkové Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce