16. 07. 2020 16:03 | BRATISLAVA/TASR

Mikulec: Prednostovia OÚ nie sú prilepení k stoličkám, opozícia výber kritizuje

Hovorí o netransparentnosti a porušovaní predvolebných sľubov.

Minister vnútra Roman Mikulec.
Minister vnútra Roman Mikulec. Foto: TASR

Žiaden z nových prednostov okresných úradov nie je prilepený k svojej stoličke, ak nastane pochybnosť v jeho výkone, nebude problém ho nahradiť.

Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na štvrtkovej tlačovej konferencii. Verí, že prednostovia budú garantom očisty štátnej správy od korupcie na úrovni okresov.

Predseda klubu hnutia Michal Šipoš povedal, že zo 70 nominantov neprešlo pripomienkami verejnosti 14 uchádzačov.

Vláda v stredu (15. 7.) vymenovala 53 nových prednostov, ďalších troch podľa Mikulca vymenujú v najbližšej dobe. Celkovo sa má obsadiť 72 miest.

"Ani jeden z prednostov okresných úradov nie je prilepený k stoličke a pokiaľ bude akákoľvek pochybnosť, že vo výkone jeho práce nastanú dôvody, keď prídeme k tomu, že sa s ním bude treba rozlúčiť, nebude problém sa rozlúčiť a urobiť opäť výberové konanie tak, aby sme toho prednostu nahradili," povedal minister.

Opozícia žiada občanov, aby im písali podnety

Opozícia kritizuje výber prednostov a hovorí o netransparentnosti a porušovaní predvolebných sľubov. Nezaradený poslanec Richard Raši namieta, že hoci ľudia posielali hnutiu podnety v tejto súvislosti, neboli zverejnené. Preto vyzval občanov, aby svoje pripomienky poslali aj ich strane a oni ich následne zverejnia.

Podpredseda Smeru-SD Juraj Blanár rovnako kritizoval výber prednostov. Poukázal na rozpor v tom, čo vláda sľubovala pred voľbami, a čo robí teraz. Hovorí o flagrantnom porušovaní sľubov.

"Verejnosť ani nevie, aké podnety na prednostov ľudia posielali, ktoré boli akceptované, a ktoré neboli. Chcem vyzvať ľudí, ktorí majú pocit, že ich relevantné podnety boli odignorované, neboli brané do úvahy pri týchto politických nomináciách na prednostov, aby svoje podnety poslali na mailovú adresu prednostovia@strana-hlas.sk," uviedol Raši, že všetky podnety skúsia verifikovať a zverejnia ich.

Opoziční poslanci - Juraj Blanár a Richard Raši.
Opoziční poslanci - Juraj Blanár a Richard Raši. Foto: TASR
 

Raši podotkol, že pri nominovaní prednostov postupovalo hnutie čisto politicky a vyberalo členov či sympatizantov hnutia. Odmieta argumenty, že koronakríza ukázala nedostatky vo viacerých samosprávach.

Zdôraznil, že práve OĽaNO trvalo na potrebe transparentných výberov a postavilo na tom predvolebný program. Myslí si, že hoci sa pozície aj v minulosti obsadzovali politicky, do budúcna zrejme bude potrebné prehodnotiť a zaviesť otvorené výberové konania. Hovorí, že by sa tak mohlo predísť spochybňovaniu odbornosti prednostov.

Blanár pripomenul, že súčasná vláda v minulosti kritizovala politické nominácie a spochybňovala ich. "Tvrdili, že nebudú žiadne politické nominácie, že nebude žiadne rodinkárstvo, a že všetko sa bude robiť transparentnými výberovými konaniami. Avšak dnes vidíme úplne inú realitu. Majú politické nominácie na prednostov," podotkol.

Iniciatívu OĽaNO, aby ľudia posielali podnety na vybraných kandidátov cez internet označil za nonsens a zbavovanie sa zodpovednosti.

Tako sa vyberali prednostovia OÚ

Verejnosť mohla cez webovú stránku odoslať podnety na nominantov na prednostov, hnutie ich dostalo 970. Z nich bolo podľa Šipoša 30 percent relevantných, s ktorými nominantov konfrontovali. Vďaka hlasu verejnosti nevymenovali podľa Šipoša 14 kandidátov, pretože podnety nedokázali vyvrátiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR
 

Prednostovia sa podľa ministra vyberali na základe toho, či mali skúsenosti s vedením ľudí, činnosťou vo verejnej správe, ako aj na základe personálnej a charakterovej integrity. Vybrať sa ešte musí 16 prednostov. Tých budú podľa Šipoša vyberať podobným spôsobom, pričom chcú do procesu ešte viac zapojiť verejnosť.

Minister verí, že noví prednostovia si budú svoje povinnosti plniť svedomito, profesionálne a odborne. Šipoš zopakoval, že toto je prvá a posledná politická nominácia na okresných úradoch, pričom na nižšie pozície budú výberové konania.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce