20. 07. 2020 19:50 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Medzi tínedžermi vládne aplikácia TikTok. Zisťovali sme, či je bezpečná

Polícia už zverejnila rady, ako ju bezpečne používať.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: reprofoto TV Markíza

Medzi mladými je to momentálne najobľúbenejšia aplikácia. Asi len ťažko nájdete tínedžera, ktorý nepozná TikTok. Je však táto moderná forma zábavy bezpečná?

Ľudia v aplikácii zverejňujú krátke videá. Tanečné, spevácke, komické. Je toho naozaj veľa. Podľa IT špecialistu Ondreja Macka je aktuálne TikTok veľmi sledovaná aplikácia, predovšetkým u mladých ľudí.

V poslednom čase sa však objavili informácie, že aplikácia môže byť nebezpečná. Vraj osobné informácie používateľov posiela čínskej komunistickej strane. Polícia na svojej facebookovej stránke dokonca zverejnila deväť rád ako bezpečne používať TikTok.

Odporúčajú napríklad zverejňovať videá, z ktorých sa nedá zistiť, kde bývate. Macko nám vysvetlil, v čom môže byť obľúbená aplikácia nebezpečná. „Je to založené na tzv. výzvach, nikto nevie, kto ich dáva. Jednotliví členovia tejto sociálnej siete majú dokázať, že takéto výzvy splnia. Niektoré sú dokonca také, že sú až nebezpečné," tvrdí odborník.

Je potrebné myslieť na to, čo bude o pár rokov

To, že o vás aplikácia zbiera dáta, je vraj bežné. Musia totiž z niečoho žiť a informácie potom ďalej predávajú zadávateľom digitálnej reklamy. Aj v tomto prípade platí - je potrebné používať zdravý rozum a zverejňovať len videá, ktoré nás neskôr nebudú mrzieť. Macko radí, že vždy je potrebné položiť si otázku - ako bude vyzerať táto informácia, povedzme o 20 rokov, keď bude zo mňa človek napr. ašpirujúci na vysokoškolského profesora.

Najzraniteľnejšie sú deti. Rodičia by mali o bezpečnosti s nimi hovoriť, ale hlavne vedieť, čo vešajú na internet.

Reportáž spracovali Marián Vladovič a Peter Ziman TV Markíza.

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.  


VIAC Z Domáce