22. 07. 2020 10:37 | BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozšíril do ďalšieho okresu

Od júla minulého roka nákaza zasiahla celkom päť okresov.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Od prvého prípadu pozitívneho nálezu afrického moru ošípaných (AMO) na území Slovenska uplynul takmer rok. Ako informuje ministerstvo pôdohospodárstva, počas tohto obdobia sa nákaza rozšírila v poradí už do piateho okresu na Slovensku.

K okresu Trebišov, Michalovce, Košice-okolie a Košice-mesto, pribudol okres Rožňava. Celkovo na Slovensku evidujeme už 221 prípadov AMO u diviačej zveri.

V utorok (21.7.) bol potvrdený národným referenčným laboratóriom vo Zvolene pozitívny výsledok na africký mor ošípaných u uhynutého dospelého diviaka v okrese Rožňava. Ide o prvé potvrdenie výskytu v danej oblasti. Diviak bol nájdený v poľovnom revíri Kečovo, približne 2,3 kilometra od slovensko-maďarskej hranice. Na maďarskej strane je už dlhodobejšie potvrdzovaný výskyt nákazy u diviakov.

"Pokiaľ ide o zavlečenie nákazy, predpokladom jej priameho zavlečenia je migrácia diviačej zveri cez zelenú hranicu, respektíve významnú úlohu môže zohrávať aj ľudský faktor, keďže v danej oblasti bol v uplynulých dňoch registrovaný značný pohyb ľudí, najmä maďarských občanov, ktorí v lesoch zbierali lesné plody (huby) a mohli tak nákazu nepriamo (napr. obuvou) zavliecť z maďarského územia na Slovensko. Spôsob zavlečenia bude predmetom epizootologického šetrenia v najbližších dňoch," uvádza rezort.

Príslušná Regionálna veterinárna a potravinová správa Rožňava vydá pre pomenované poľovné revíry opatrenia v zmysle platnej EÚ a slovenskej legislatívy, ktoré majú zabrániť ďalšiemu šíreniu respektíve spomaleniu šírenia nákazy.

AMO rožňava2.png
AMO rožňava2.png Foto: Googlemaps
 

Na Slovensku bol poľovníkom nariadený intenzívny lov diviačej zveri, na ktorý poľovníci zareagovali zodpovedne. Prebieha aj aktívne sledovanie situácie štátnymi veterinármi a poľovníkmi, ktorým štát uhrádza náklady za odovzdané vzorky z nájdených a ulovených diviakov. Vo veterinárnom laboratóriu vo Zvolene neustále prebieha vyšetrovanie odovzdaných vzoriek.

Podľa rezortu sa na území Slovenska pomerne darí AMO zvládať, a to vďaka úsiliu, správnym opatreniam, intenzívnej komunikácii a nekompromisným riešeniam v dotknutých chovoch ošípanýc.

Upozorňuje však, že situácia za našimi hranicami je katastrofálna a naďalej pribúdajú nové prípady. V okolitých krajinách len v tomto roku zaznamenali okolo 7 000 potvrdených prípadov AMO u diviačej zveri.

Najviac prípadov je potvrdených v Maďarsku, a to 2 900. V Poľsku je to 2 700 prípadov. Práve tieto dve krajiny výrazne ohrozujú naše územie. V bezpečí nie je ani územie susediace s Ukrajinou, kde sa už niekoľko prípadov AMO potvrdilo neďaleko hraničného územia so Slovenskom.

"Výskyt AMO na maďarskom území sa zhoršuje, preto reálna hrozba ďalších nálezov zďaleka nezanikla a nezanikne najmä vtedy, ak sa všetci, od drobnochovateľov, cez chovateľov, poľovníkov, ale aj bežných občanov, nebudú správať zodpovedne a nebudú rešpektovať veterinárne opatrenia," upozorňuje rezort pôdohospodárstva.

Nie je vylúčená ani cesta prenosu cez zeleninu a ovocie z tejto oblasti. Dôležitá je aj manipulácia s krmovinami, od pokosenej kukurice až po slamu, ktorá môže byť infikovaná. Ministerstvo preto vyzýva k mimoriadnej opatrnosti. O ďalšom vývoji nákazy na Slovensku bude podľa neho rozhodovať zodpovedný prístup zainteresovaných strán.


VIAC Z Domáce