23. 07. 2020 09:45 , článok bol aktualizovaný 24. 07. 2020 08:11 | BRATISLAVA/zg, TASR, mm

Igor Matovič ostáva premiérom

Na hlasovanie o dôvere reagoval citátom od Štefánika.

Premiér Igor Matovič po hlasovaní o nedôvere.
Premiér Igor Matovič po hlasovaní o nedôvere. Foto: Facebook/Národná rada Slovenskej republiky
Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) na mimoriadnej schôdzi k jeho odvolávaniu
Na snímke druhý zľava predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) zožal dlhý potlesk po svojom prejave
Premiér Igor Matovič.

Premiér Igor Matovič ustál prvé hlasovanie o vyslovení nedôvery. Opozičný návrh podporilo 47 poslancov, proti bolo 78 zákonodarcov. Na hlasovaní sa zúčastnilo 125 poslancov.

Hlasovanie v parlamente sa uskutočnilo krátko po 05.00. Matovič čelil odvolávaniu pre kauzu jeho diplomovej práce, ale aj pre jeho pôsobenie v kresle premiéra.

Hlasovanie o nedôvere premiérovi.
Hlasovanie o nedôvere premiérovi. Foto: TASR
 

Diskusia k návrhu trvala približne 15 hodín. Vystúpilo v nej vyše 30 rečníkov, medzi nimi premiér, podpredsedovia parlamentu aj ministri. Koalícia bránila šéfa exekutívy, kritizovala opozíciu. Tá zase poukázala na viaceré dôvody, pre ktoré by Matovič nemal byť v kresle predsedu vlády. Uviedla napríklad neplnenie sľubu premiéra či odchyľovanie sa od programového vyhlásenia vlády.

Premiér Igor Matovič a ministri po hlasovaní o dôvere.
Premiér Igor Matovič a ministri po hlasovaní o dôvere. Foto: TASR
 

Reakcie na odvolávanie premiéra

“Prebijem sa, lebo sa prebiť chcem!” Milan Rastislav Štefánik #HorSaDoRoboty

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 23. júla 2020

Zdroj: Facebook/Igor Matovič

Matovič poďakoval koaličným partnerom, že ho podržali. Poznamenal, že ich čaká ešte veľa práce.

 

Opozícia nebola dobre pripravená na odvolávanie premiéra, odrazilo sa to na diskusii v pléne. Skonštatoval to predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš. "Budeme od zajtra pracovať na tom, aby sme pomohli ľuďom na Slovensku," dodal Šipoš s tým, že treba ísť ďalej a orientovať sa na to podstatné.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová dodala, že kauza je pre nich hlasovaním uzavretá a môžu sa venovať reformám. "Vláda získala podporu, pre SaS je týmto celá kauza uzavretá," povedala Zemanová. Neprítomnosť niektorých poslancov SaS v pléne počas odvolávania odôvodnila tým, že prítomní boli všetci, ktorí mohli.

Takto prebiehala rozprava

Rozprava k odvolávaniu premiéra sa skončila po 04.45 h. Vyjadril sa k nej za navrhovateľov Juraj Blanár. Z rečníkov vyzdvihol príspevok ministra Jána Mičovského a Janky Cigánikovej, ktorí podľa neho povedali pravdu.

Poslanci strany Za ľudí už skôr vyhlásili, že za návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽaNO) nezahlasujú. Nechcú sa podieľať na snahe opozície rozbiť koalíciu. "Jasne sme povedali, že kopírovanie diplomových prác a spôsob komunikácie tejto témy nie je v poriadku a je na zodpovednosti predsedu vlády, aby vyvodil osobnú zodpovednosť," uviedla strana na sociálnej sieti.

Aj SaS vyhlásila, že stojí za premiérom, vyhlásila predsedníčka klubu Anna Zemanová. Jeho prehrešok však zľahčovať nechce. "Odsudzujem plagiátorstvo v akejkoľvek podobe. Ak systém dovolil zlyhanie, musíme ho zmeniť," doplnila.

Zdôraznila, že SaS nezatvára oči ani uši pred problémom s diplomovou prácou šéfa vládneho kabinetu. Národná rada by však podľa Zemanovej mala hovoriť o dôležitejších témach, ako sú prachom zapadnuté diplomové práce. Poznamenala, že vláda má pred sebou dôležité úlohy, pád kabinetu preto nepripúšťa.

Richter: Vládu sprevádza chaos a amaterizmus

Vládu sprevádza chaos a amaterizmus. Vyhlásil opozičný poslanec Ján Richter (Smer-SD) počas diskusie. Skritizoval ekonomické opatrenia kabinetu počas koronakrízy.

Absentujúcu pomoc ľuďom označil za začiatok konca sociálneho štátu. "Je potrebné prijímať operatívne rozhodnutia. Krajina potrebuje v tomto čase schopného lídra," zdôraznil Richter. Koalícia sa podľa neho háda pre diplomové a bakalárske práce, ale chýba pomoc ľuďom. Richter tiež kritizoval, že pandémiu nového koronavírusu vláda hasila najprv v rómskych osadách a nie v sociálnych zariadenia.

Ján Herák z OĽaNO v tejto súvislosti poznamenal, že Rómovia sú tiež ľudia a vláda podľa neho reagovala promptne. Samotné šírenie v osadách by bolo horšie, reagoval.

Predsedníčka klubu SaS Anna Zemanová opozičnému poslancovi pripomenula jeho odvolávanie v roku 2017 pre kauzu Čistý deň. "Som v šoku, že sa postavíte v takomto bode odvolávania za rečnícky pult a máte odvahu hovoriť," poznamenala.

Kotlebovci blokovali rečnícky pult, dožadovali sa Matoviča 

Poslanci ĽSNS zablokovali počas rozpravy rečnícky pult. Žiadali účasť premiéra, ktorý v tom čase v snemovni chýbal. 

Poslanci pokračovali reakciami na vystúpenie Milana Mazureka (ĽSNS), ktorému počas blokovania pultu spustili časomieru. Pôvodne mal síce rečniť predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš, ale ten nebol v sále a tak prišiel na rad Mazurek. Počas 30 minút, ktoré mal na vystúpenie, rečnil krátko. Väčšinu času len blokoval pult. Reagovalo naňho okolo 30 poslancov. Koalícia sa zhodla, že ide o jeho doteraz najlepšie vystúpenie.

Predseda ĽSNS Marian Kotleba poznamenal, že blokovanie schôdze malo význam, pretože v čase, kedy sa poslanci zapájali do diskusie k odvolávaniu premiéra, šéf vládneho kabinetu mohol ísť domov spať. Erik Tomáš (nezaradený) podotkol, že poslanci ĽSNS ukázali štýl Matovičovej opozičnej politiky.

 

Kamenický: Vládu je za čo odvolávať, dostala ekonomiku na kolená

Súčasnú vládu je za čo odvolávať už po štyroch mesiacoch vládnutia. Vyhlásil to podpredseda Smeru-SD Ladislav Kamenický v pléne počas diskusie. Kritizoval viaceré kroky vlády a ich dosah na ekonomiku a spoločnosť, napríklad navýšenie deficitu verejných financií či výber šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP). "Vy ste dostali slovenskú ekonomiku na kolená," zdôraznil.

Kamenický podotkol, že síce vláda zvládla COVID-19 po zdravotnej stránke, ekonomicky absolútne nie.

Mičovský: V normálnej krajine by politik za prehrešok odstúpil

V slušnej normálnej krajine by vysoký ústavný činiteľ za prehrešok či mladícku nerozvážnosť odstúpil. Uviedol to minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽaNO) s tým, že po troch volebných obdobiach Smeru-SD Slovensko nie je normálnou krajinou. Podotkol, že za pár mesiacov novej vlády sa zázraky robiť nedajú.

Ministri za OĽaNO - Ján Mičovský a Jaroslav Naď.
Ministri za OĽaNO - Ján Mičovský a Jaroslav Naď. Foto: TASR
 

"Niektoré veci by mali zaznieť úprimnejšie a otvorenejšie. Ak sme zástupcami ľudu a sľúbili sme, že vieme a budeme slúžiť krajine inak ako tí pred nami, že sa budeme v takýchto chvíľach správať inak," povedal Mičovský. Podotkol, že Matoviča ako politika nestvoril nik iný iba terajší opoziční poslanci.

Opozičný poslanec Ján Ferenčák (nezaradený) aj Ľubomír Petrák (Smer-SD) ocenili, že Mičovský ako jediný priznal, že premiér by mal odstúpiť. "Páči sa mi, že ste to priznali. Čakal som, že poviete pravdu naplno, ale neurobili ste to. Pre zachovanie vlády ste sa rozhodli zaviesť dvojitú morálku," povedal Ján Podmanický (nezaradený).

Naď: Úroveň vysokých škôl je vizitkou volebných období Smeru

Úroveň vysokých škôl je vizitkou troch volebných období Smeru-SD. Expremiér a bývalý minister školstva Peter Pellegrini (nezaradený) neurobil v školstve žiadne reformy, ktoré by zabránili plagiátorstvu. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Opozičný poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) poznamenal, že len minister Naď dokáže aj za opísanú Matovičovu diplomovku obviniť Roberta Fica (Smer-SD).

Naď tvrdí, že súčasná vládna koalícia si nechce nechať vziať mandát po tom, čo zistili, v akom žalostnom stave krajinu nechali predchádzajúce vlády. "Môžete rátať s tým, že spravodlivosť príde a nájde si vás," odkázal minister obrany opozičným poslancom.

Dušan Jarjabek (Smer-SD) reagoval, že si vyprosí vyhrážanie sa poslancom Národnej rady SR. "Ste veľmi slabý minister na to, aby ste niečo takéto mohli povedať. Pribrzdite," povedal Jarjabek.

Krajniak: Finančné skupiny sú nervózne, že nebudú pri delení peňazí z EÚ

Finančné skupiny sú nervózne z toho, že premiér vyrokoval v Bruseli pre Slovensko 43,8 miliardy eur a ony nebudú môcť byť pri rozdeľovaní peňazí. Myslí si to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina).

Slovensko podľa opozičného poslanca parlamentu Jána Ferenčáka (nezaradený) nie je pripravené peniaze z Európskej únie (EÚ) minúť.

Krajniak pripomenul aj rýchlu ekonomickú pomoc počas koronakrízy, avšak Ferenčák poznamenal, že ak je pomoc taká perfektná, prečo nevzrastá v republike aj zamestnanosť.

 "Slovensko má problém s integritou a farizejstvom - farizejstvom a integritou politikov," tvrdí Krajniak s tým, že opozícia vyčíta vláde to isté, čo robí ona sama. Minister odmieta, že by vláda nekoncepčne reagovala na koronakrízu. V minulosti Smer-SD podľa neho nereagoval dostatočne na vtedajšiu krízu v roku 2008. Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) hovorí, že oni sa počas minulej krízy radili s odborníkmi a zamestnávateľmi, zatiaľ čo súčasná vláda robí finančnú pomoc "halabala".

 

     

Blanár: Politická kariéra I. Matoviča je postavená na podvodoch

Politická kariéra premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) je postavená na podvodoch a klamstvách voličom, uviedol na mimoriadnej schôdzi poslanec Juraj Blanár (Smer-SD), ktorý predložil návrh na odvolanie premiéra. Tvrdí tiež, že Matovič "spackal" samit Európskej únie a Slovensko tak prišlo o milióny eur.

Blanár podotkol, že súčasná vláda pri viacerých svojich krokoch a predložených zákonoch narúšala stabilitu právneho štátu. Urobila tak podľa neho spôsobom, akým vstupovala do legislatívneho procesu. Pripomenul viaceré novely, ktoré prešli skráteným legislatívnym konaním aj s tzv. prílepkami a ktoré podľa neho zasahovali aj do práv občanov.

Rovnako kritizoval výber prednostov okresných úradov a obsadzovanie viacerých vedúcich pozícií v štátnej správe. Opätovne poukázal na to, že OĽaNO v minulosti kritizovalo politické nominácie a chcelo štátnu správu sprofesionalizovať a odpolitizovať.

Krajinu podľa Blanára predseda vlády manažuje cez statusy na sociálnych sieťach. Predseda vlády podľa neho preferuje skôr politický marketing, pričom chýba komplexný plán napríklad aj na zvládanie krízy. Obáva sa aj dôsledkov Matovičovho správania sa na krajinu.

 

Premiér: Odôvodnenie odvolávania je slabé, mal ho predkladať niekto čistý

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) označil odôvodnenie návrhu na jeho odvolanie z funkcie za slabé. Predkladať ho mal podľa jeho slov niekto "absolútne čistý", vyhlásil. 

V súvislosti s predkladateľom návrhu Jurajom Blanárom (Smer-SD) pripomenul kauzu predraženého CT v Žilinskom kraji. Poukázal na ďalšie kauzy, klamstvá a sľuby bývalej vlády. Podotkol, že ak súčasná vláda ostane pevná a súdržná, dokáže ochrániť verejné financie od rozkrádania bývalým kabinetom.

Pozrite si časť vystúpenia Igora Matoviča v pléne NR SR

 

Návrh na odvolanie premiéra mal byť výkladnou skriňou opozície, tvrdí Grendel

Návrh na odvolanie premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) mal byť výkladnou skriňou opozície, no je len slabo vylúhovaným čajom, uviedol v rozprave podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽaNO).

"Tento návrh je slabý ako nedostatočne vylúhovaný čaj. Tento návrh je viac voda ako čaj, pretože stojí na vode. Nahádzali ste do hrnčeka všetko, čo ste v kuchyni videli," podotkol Grendel.

Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO).
Podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO). Foto: TASR
 

Spomenul tiež, že zákon o zmene spôsobu voľby prokurátora bol poslaneckým návrhom a nevidí, prečo by aj toto malo byť dôvodom na odvolanie predsedu vlády. "Navrhli ste vysloviť nedôveru premiérovi za poslanecký návrh, tak si zoberme všetky poslanecké návrhy a odvolajme ministrov," poznamenal Grendel.

Myslí si tiež, že návrh na odvolanie je pretekmi medzi starou a mladou opozíciou. Poslancom sa podľa Grendela do odvolávania nechcelo, ale opozičné strany sa báli, že tí druhí budú väčším lídrom opozície.

 

Pellegrini: Matovičovo zotrvávanie vo funkcii škodí Slovensku

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) urobil za štyri mesiace vo funkcii toľko lapsusov, že jeho zotrvávanie na čele vlády škodí Slovensku. Každý deň preukazuje svoju neschopnosť viesť štát, vytvára konflikty, vyhlásil expremiér Peter Pellegrini.

Pellegrini tiež poukázal na dvojaký meter premiéra a jeho kolegov vo vláde pri vlastných a cudzích činoch.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce