24. 07. 2020 17:56 | ŽILINA/TV Markíza

Pri rekonštrukcii žilinskej katedrály našli tajnú kryptu plnú ľudských kostí

Pamiatkari predpokladajú, že keď rozširovali budovu kostola, zrušili cintorín.

Ľudské kosti v žilinskej katedrále.
Ľudské kosti v žilinskej katedrále. Foto: TV Markíza

Záhadný a hrôzu naháňajúci objav. Pri rekonštrukcii žilinskej katedrály našli tajnú kryptu. Aj archeológovia ostali v nemom úžase, keď na vlastné oči videli priestor až po strop zaplnený ľudskými kosťami. Do tajomných priestorov hrobky z 13. storočia sme sa dostali aj s našou kamerou.

Už pred dvomi rokmi, keď robili prieskum interiéru katedrály geofyzikálnym radarom, narazili na určité anomálie. Takýto objav však naozaj prekvapil.

Keď potom spolu s antropológmi obrovskú masu prepočítali, zistili, že vnútri krypty sa nachádza neuveriteľných päťdesiat kubíkov ľudských kostí. Vedúca archeologického výskumu Andrea Slaná odhaduje, že našli niekoľko sto ľudských kostier.

Kostrový ostatok z krypty.
Kostrový ostatok z krypty. Foto: TV Markíza
 

Nasledovala dekontaminácia priestoru, ktorý bol niekoľko storočí zamurovaný a po nej obhliadka špičkovými súdnymi lekármi z Martina. Antropológovia teraz skúmajú kostičku po kostičke.

V minulosti bolo bežné, že v okolí kostolov boli cintoríny. Pamiatkari predpokladajú, že keď rozširovali budovu kostola na začiatku 20. storočia, cintorín zrušili. „Narušili ho a došlo k exhumácii naozaj stoviek historických hrobov. Asi by bol problém, kam obrovské množstvo týchto kostí umiestniť," tvrdí metodik Krajského pamiatkového úradu Vladimír Majtan.

A tak jednoducho kosti vsypali dovnútra cez vetrák krypty na fasáde a otvor zamurovali. Odborníci počítajú aj s tým, že ich pri rekonštrukcii katedrály ešte niečo podobné prekvapí.

Tému spracoval Marian Lechan.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce