29. 07. 2020 17:00 | NITRA/TV Markíza

Závery tragickej zrážky nákladiaka s autobusom pri Nitre: Nehodu spôsobilo to, čo málokto tušil

Nehoda sa stala minulý rok, 13. novembra.

Závery nehody autobusu.
Závery nehody autobusu. Foto: TV Markíza

Znalci už vedia, čo spôsobilo nehodu s dvanástimi mŕtvymi pri Nitre. Linkový autobus plný cestujúcich sa vlani v novembri zrazil s nákladiakom. Tragédia, pri ktorej zahynulo aj päť tínedžerov, ktorí sa vracali zo školy, nemá ani po ôsmich mesiacoch vinníka. Čakalo sa práve na závery znalcov.

Isté už je, že nákladiak, ktorý v osudný deň viezol štrk, nebol preťažený, ako sa špekulovalo bezprostredne po nehode. Znalci hovoria o komplikovanom prípade a súhre viacerých faktorov.

„Aj keď ide o súhru viacerých faktorov, ale také najzákladnejšie dve, tri príčiny vieme," povedal riaditeľ Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline Gustáv Kasanický.

Podľa našich informácií z prostredia vyšetrovania nehodu spôsobilo to, čo predpokladal málokto - podhustené pneumatiky nákladného auta. Oficiálne to však zatiaľ nikto nepotvrdil.

„Znalecký posudok má byť vyšetrovateľovi doručený v priebehu dvoch až troch týždňov," uviedol Jaroslav Maček z Krajskej prokuratúry v Nitre.

V apríli priamo na mieste tragickej zrážky z kopca niekoľkokrát rozbehli nákladiak, identický s tým, ktorý vtedy vrazil do linkového autobusu plného ľudí. Vyšetrovací tím testoval aj či a ako za nehodu môže zvlnená cesta.

„Tá bola len podružným takým prvkom, pretože tá vlna na ceste je pomerne ďaleko, ale môžem potvrdiť, že áno, mala určitým spôsobom vplyv aj tá vlna," ozrejmil Kasanický.

Viac sa dozviete z reportáže Moniky Kolekovej.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce