Live
Už o chvíľu: Sledujte NAŽIVO tlačový brífing po zasadnutí pandemickej komisie vlády
Sledujte tu
31. 07. 2020 08:22 , článok bol aktualizovaný 31. 07. 2020 18:48 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES/TASR, tvnoviny.sk

VIDEO: V Spišskej Novej Vsi sa zrútil most aj so ženou. Vyrozprávala nám, ako sa to stalo

Mesto už vyhlásilo mimoriadnu situáciu.

Most pre chodcov a cyklistov, ktorý sa prepadol do rieky Hornád v Spišskej Novej Vsi.
Most pre chodcov a cyklistov, ktorý sa prepadol do rieky Hornád v Spišskej Novej Vsi. Foto: TASR
Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi.
Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi.
Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi.

V Spišskej Novej Vsi na ulici Starosaskej sa v piatok (31. 7.) v skorých ranných hodinách prepadol chodníkový most pre chodcov a cyklistov. Udalosť si vyžiadala ľahké zranenia ženy, ktorá sa v tom čase nachádzala na moste. Potvrdil to primátor Pavol Bečarik s tým, že ju prepustili po ošetrení z nemocnici.

Spoveď ženy, ktorá po moste v čase pádu kráčala, ale aj kamerový záznam, ktorý zachytil pád mosta, nájdete v priloženej reportáži.

 

Celé vydanie dnešných Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Mesto, ktorému most patrí, vyhlásilo mimoriadnu situáciu a zabezpečilo dopravné značenie a presmerovanie chodcov. Situáciu podľa primátora už riešil krízový štáb, avizoval oslovenie statikov a revíziu ďalších mostov. Priblížil, že posledná údržba mosta sa realizovala približne pred štyrmi rokmi. Predpokladá, že dôvodom pádu mohla byť skrytá chyba.

Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi.
Prepadnutý most v Spišskej Novej Vsi. Foto: Facebook/Polícia SR - Košický kraj
 

„Požiadali sme o spracovanie statického posudku príčin havárie a technologického postupu s cieľom získať návrh na odstránenie spadnutého mosta. Až po spracovaní tejto expertízy sa budeme môcť vyjadriť k príčine vzniku havárie. Na základe výsledku posudku pristúpime k identifikácii technických stavov ostatných mostov,“ doplnil Bečarik.

Polícia začala v tejto súvislosti trestné stíhanie pre trestný čin všeobecného ohrozenia. Po vypracovaní znaleckého posudku sa určí, aký bude ďalší postup vyšetrovania. Riaditeľ okresného policajného riaditeľstva Jaroslav Dulík zároveň informoval, že v rámci dopravných obmedzení budú chodci odkláňaní na lavičku pre chodcov alebo na priechod pre chodcov, ktorý je v blízkosti nákupného centra. Zároveň sa urobí dopravný projekt, podľa ktorého obmedzia jeden jazdný pruh, ktorý sa vyčlení pre chodcov.

Primátor ozrejmil, že všetky mosty cez rieku Hornád majú približne 50 až 60 rokov vrátane spadnutého. Po spoločenských zmenách v roku 1990 mesto prevzalo od štátu – Okresnej správy ciest všetky mosty a lávky na svojom území bez akejkoľvek príslušnej technickej dokumentácie.

Postupne zabezpečilo vo vlastnej réžii spracovanie technickej dokumentácie, takzvaných mostných listov a diagnostiky ich stavu, ako aj postupné odstraňovanie porúch na mostných telesách.

Na spadnutom moste bola približne pred štyrmi rokmi zabezpečená výmena pochôdznej časti mosta a izolácia, keď neboli viditeľné poruchy. „Predpokladám, že to musela byť nejaká skrytá porucha, kde došlo k utrhnutiu kotiev predpätého lana,“ dodal Bečarik.

AKTUÁLNE: V SPIŠSKEJ NOVEJ VSI SA PREPADOL MOST Dnes v ranných hodinách, približne okolo 04:30 hod. sa v Spišskej Novej...

Uverejnil používateľ Polícia SR - Košický kraj   Štvrtok 30. júla 2020

Zdroj: Facebook/Polícia SR- Košický kraj

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce