03. 08. 2020 12:06 | BRATISLAVA/TASR

Koniec volebného moratória? Časť koalície by ho zrušila

Koaličné strany budú ešte o tom diskutovať.

Voľby do NR SR
Voľby do NR SR Foto: TASR

SaS je za prípadné zrušenie predvolebného moratória. Označila ho za neprimerané obmedzenie prístupu k informáciám. Podobne to vníma hnutie Sme rodina, ktoré uviedlo, že moratórium v praxi nemá zmysel.

Hnutie OĽANO v súvislosti s prípadným zrušením 14-dňového zákazu zverejňovania predvolebných prieskumov uviedlo, že s prípadnou zmenou zákona chce počkať na rozhodnutie Ústavného súdu (ÚS) SR. Ten sa aktuálne zaoberá možnosťou protiústavnosti predĺženia moratória na predvolebné prieskumy zo 14 na 50 dní pred voľbami. OĽANO dodalo, že diskusiu o prípadnej zmene zákona v koalícii zatiaľ neevidujú.

"Ak s iniciatívou na zrušenie moratória príde ministerstvo vnútra, radi ju podporíme, rovnako, ak s ňou prídu koaliční poslanci Národnej rady (NR) SR. Zrušenie moratória presadzujeme roky, pretože moratórium považujeme za neprimerané obmedzenie prístupu k informáciám," uviedla Marie Stracenská z komunikačného oddelenia SaS. Pripomenula, že SaS opakovane navrhovala zrušenie moratória pred voľbami tak, aby platilo len v deň volieb.

Sme rodina v súvislosti so zákazom zverejňovania predvolebných prieskumov pred voľbami uviedlo, že nemá problém so zrušením tohto zákazu. "Ako sme videli už v minulosti, moratórium sa dá obchádzať, napríklad tak ako v prípade posledných volieb. Cez internet sa cudzí ľudia spojili a zaplatili si prieskum. Moratórium je absolútne zbytočný zákon a v praxi nemá zmysel," uviedlo tlačové oddelenie Sme rodina.

Hnutie OĽANO skonštatovalo, že v minulosti kritizovalo predĺženie moratória na predvolebné prieskumy na 50 dní. Súčasnú úpravu, teda 14 dní, považuje za dostatočnú. Martin Kalužák z mediálneho tímu OĽANO dodal, že prípadná zmena zákona bude závisieť od výsledkov konania ÚS.

TASR oslovila aj stranu Za ľudí, na otázky zatiaľ neodpovedala.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce