04. 08. 2020 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Obce žiadajú odklad separovania kuchynského odpadu. Nemajú vyriešené viaceré veci

Od januára budúceho roka sa má separovanie odpadu posunúť do novej dimenzie.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Od januára budúceho roka sa má separovanie odpadu posunúť do novej dimenzie, akú poznáme z vyspelých krajín.

Triediť sa po novom má aj takzvaný kuchynský odpad. Päť mesiacov pred zavedením tejto novinky však obce opakovane a svorne hlásia, že na to ani zďaleka nie sú pripravené.

Väčšina vraj nemá hotové verejné obstarávania, či už na nádoby na odpad, ale ani na jeho odvoz a spracovanie. Ministerstvo životného prostredia teda žiadajú o odklad minimálne o rok.

Minister životného prostredia Ján Budaj hovorí, že so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) bude o kuchynskom odpade rokovať. Avizuje však, že žiadne posúvanie termínov nepripadá do úvahy.

Obce však hovoria aj o nedostatkoch v infraštruktúre. S kuchynským odpadom totiž nie je čo robiť. Len tak na skládkach začne najmä v lete rýchlo hniť a zapáchať, spaľovní zas podľa ZMOS-u nemáme ani zďaleka dosť.

Minister sľubuje, že obciam vyjdú v ústrety ako sa dá a nemá problém ich podporiť aj finančne. Napriek tomu je však možné, že na nový systém v konečnom dôsledku doplatia bežní ľudia.

„Vieme si predstaviť, že mestá a obce budú musieť zvyšovať poplatky za odpad, do akej miery by to malo byť, však nevieme. Suma nákladov na tonu odpadu sa približuje k sto eurám," povedal podpredseda ZMOS Jozef Turčány.

Viac v reportáži Martina Petra.

 

Celé vydanie utorňajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.


VIAC Z Domáce