05. 08. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Odloženie rozsudku v kauze Kuciak vyvoláva otázniky. Odborníci naznačili možné dôvody

Súd termín pojednávania náhle zrušil a presunul na 3. septembra.

Marian Kočner.
Marian Kočner. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Čo je za odložením rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka? Špecializovaný súd oznámil, že na rozhodnutie potrebuje viac času.

Podľa odborníkov to môže naznačovať nezhody medzi členmi senátu o výške trestu či v otázke viny alebo neviny. V hre je však aj to, že proces bude ešte pokračovať. Zákon túto možnosť dovoľuje.

V tomto čase sme už mali poznať rozsudok v najsledovanejšom procese v histórii Slovenska. Včera podvečer však prišla nečakaná správa, súd termín pojednávania náhle zrušil a presunul na 3. septembra.

Rodiny zavraždených snúbencov toto rozhodnutie zaskočilo, o neštandardnej situácii hovoril aj dozorujúci prokurátor. Na rozsudok s napätím čakala aj redakcia, kde Ján Kuciak pracoval.

Aj podľa sudcu Jána Hrubalu, ktorého kolegovia zo špecializovaného súdu o tejto kauze rozhodujú, ide o neštandardný postup, no nevidí v tom problém, rovnako tak ani v tom, že posunutím verdiktu o mesiac nebola dodržaná trojdňová lehota medzi záverečnými rečami a rozsudkom.

Rovnaký názor má aj odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská. Na váhu samotného rozsudku to podľa nej vplyv mať nebude. Zároveň si myslí, že za odložením verdiktu môžu byť aj rozpory medzi jednotlivými členmi senátu.

O konečnom verdikte sudcovia v senáte hlasujú, čiže v tomto prípade stačí zhoda dvoch z trojice sudcov. Je však možné, že senát chce byť v tejto kauze, ktorá u nás nemá obdobu, jednotný.

Prokurátor Marianovi Kočnerovi a spol navrhol 25 rokov za mrežami, no právny zástupca Kuciakovcov hovoril v záverečnej reči o doživotí.

Nie je však vylúčené, že ani 3. septembra sa rozsudku nedočkáme. Trestný poriadok totiž pripúšťa možnosť, že sa proces znova otvorí a bude pokračovať.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce