06. 08. 2020 19:05 | BRATISLAVA/TV Markíza

Čo spôsobilo mohutnú explóziu v Bejrúte? Odborník upozorňuje na jednu zásadnú vec

Tlaková vlna devastovala všetko okolo seba, explózia zároveň vyvolala zemetrasenie s magnitúdom 4 a pol.

Bejrút po výbuchu.
Bejrút po výbuchu. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Výbuch v Bejrúte prirovnávajú k ničivej sile atómovej bomby. Miesto, kde stálo množstvo skladov, sa prakticky zmenilo na pustatinu. Výbuch dokonca odtrhol kus brehu.

Otázkou stále zostáva, čo spôsobilo takú mohutnú explóziu. Podľa odborníka dusičnan amónny nevybuchne len tak sám od seba. Prikláňa sa k verzii, že niekto alebo niečo muselo chemikáliu odpáliť.

Chemik Ladislav Štibráni zo Slovenskej technickej univerzity upozorňuje na záblesky, ktoré predchádzali samotnej explózii.

Tvrdí, že nepochádzajú z horiaceho dusičnanu, ktorý sa používa ako hnojivo, ale išlo vraj o inú látku.

Vysvetľuje, že na explóziu tisícok ton dusičnanu, ako to bolo v prípade Bejrútu, je potrebná rozbuška. Potvrdzovať to majú aj podobné prípady z minulosti. Podľa neho je najpravdepodobnejšie, že to niekto odpálil.

Nie je vylúčené, že v prístave skladovali v blízkosti dusičnanu iné horľavé výbušné látky, prípadne strelivo, ktoré sa stali rozbuškou.

Výbuch spôsobil silnú tlakovú vlnu, ktorá devastovala všetko okolo seba, explózia zároveň vyvolala zemetrasenie s magnitúdom 4 a pol.

Agrohnojivo využil pri svojich útok aj terorista Anders Breivik, keď v nórskom Osle odpálil bombu vyrobenú práve z dusičnanu amónneho. Aj preto je jeho predaj v čistej forme v súčasnosti prísne regulovaný.

Viac v reportáži Reného Medzihradského.

 
 

Celé vydanie štvrtkových Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce