07. 08. 2020 19:35 | TRNAVA/TV Markíza

Jána Kána odsúdili za vydieranie. Bol pravou rukou Mikuláša Černáka

Definitívny verdikt si vypočul až po neuveriteľných 23 rokoch od skutku.

Jána Kána odsúdili za vydieranie.
Jána Kána odsúdili za vydieranie. Foto: TV Markíza

Ján Kán spolu s ďalšími vydieral podnikateľa v Prievidzi. Podľa rozsudku Krajského súdu v Trnave, ktorý má televízia Markíza k dispozícii, chceli od muža množstvo zlata. Ján Kán sa mu podľa súdneho dokumentu vyhrážal, že mu zlomí ruky. Všetko sa to dialo v Prievidzi 4. mája 1997.

Podnikateľ sa bál o život a preto nakoniec vyše päť kíl zlata mužom odovzdal. Malo hodnotu viac ako dva milióny korún.

„Obžalovaný na základe rozsudku Okresného súdu Trnava bol uznaný vinným z pokračovacieho trestného činu vydierania spolupáchateľstvom a bol mu uložený trest odňatia slobody v trvaní 1 rok s podmienečným odkladom so skúšobnou dobou na 1 rok," povedala Jana Kondákorová, hovorkyňa Krajského súdu v Trnave.

Súdy roky nevedeli kauzu uzavrieť. V obžalobe bolo viacero prípadov a aj obžalovaných. Niektorí už nie sú medzi živými. Nariadeniu prvého termínu pojednávania predchádzali spory súdov o príslušnosť. Potom zase proces odročovali pre neprítomnosť obhajcu či zmeny rozvrhu práce. Rozsudok tak padol až 23 rokov od skutku.

S Jánom Kánom sme sa spojili telefonicky. K rozsudku sa vyjadriť nechcel. Toto ale nie je jediná vec, z ktorej ho vinia. Na krku má - tiež po rokoch - obžalobu z vraždy poľského milionára Grzegorza Szymaneka. Na toho mali strieľať spolu s Mikulášom Černákom.

Na okresnom súde v Banskej Bystrici dostal Kán 8-ročný trest. Rozsudok ale nie je právoplatný, spis je na Krajskom súde, ktorý ešte termín odvolacieho konania nevytýčil.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Ferenčákovej.

 

Celé vydanie stredajších Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.  

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce