10. 08. 2020 15:38 | BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Viete, čo máte robiť, keď vám horí v byte? Tu sú rady, ktoré vám môžu zachrániť život

V prípade, že neviete uniknúť zo zadymenej miestnosti, ľahnite si na zem a prekryte si ústa a nos.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

K požiarom najčastejšie dochádza v kuchyni pri varení, ale aj v dôsledku fajčenia či elektrického skratu. Požiar na sporáku uhasíte aj pokrievkou od hrnca a v prípade, že vám horí rúra, vypnite ju a určite neotvárajte dvierka.

Iveta Ujpálová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru vysvetľuje, ako sa správať, keď už oheň nemáte pod kontrolou a nedokážete ho uhasiť.

"Ak nie je možné opustiť zadymený priestor, zostaňte v priestore, ktorý nie je zadymený a je čo najďalej od požiaru. Dvere utesnite mokrou textíliou, aby sa k vám dym nedostal. V zadymenej miestnosti sa držte pri zemi, pretože dym stúpa hore," vysvetľuje v rozhovore.

Na zmiernenie dopadov požiaru vám môžu pomôcť aj protipožiarne dvere a požiarne hlásiče.

Aké sú najčastejšie príčiny požiarov v bytoch?

V roku 2019 evidujeme 460 požiarov bytových domov, pri ktorých zomrelo 13 ľudí a 89 osôb bolo zranených. Najčastejšou príčinou vzniku požiaru v bytových domoch bola obsluha tepelného spotrebiča pri varení, fajčenie a elektrický skrat. Z hľadiska miesta vzniku požiaru patrí k najpočetnejším kuchyňa vrátane komory, balkón a chodba.

Ako sa teda správať v kuchyni, aby sme znížili riziko požiaru?

Nenechávajte zapnutý sporák, rúru alebo iný elektrický a tepelný spotrebič bez dozoru. Nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby, aby by nedošlo k „hre" so zápalkami, zapaľovačmi alebo so sviečkami. Skúste sa s nimi porozprávať a vysvetliť im riziká aj s príkladmi, čo by sa mohlo stať. Ohorky od cigariet poriadne uhaste a nevyhadzujte ich z balkóna alebo z okna. Najlepšie je ich vložiť do uzatvárateľnej sklenenej nádoby s vodou. Dodržiavajte pokyny výrobcov pri používaní elektrických alebo iných spotrebičov, dbajte na ich kontrolu a správnu prevádzku. Pri odchode z priestoru alebo z budovy je potrebné sa ubezpečiť, či sú spotrebiče vypnuté a nemôže dôjsť k ich poškodeniu, ktoré by mohlo spôsobiť požiar.

Čo robiť, ak už ale k požiaru v našom byte dôjde?

Pokúste sa požiar uhasiť. Ak sa to nedá, volajte hasičov na tiesňovú linku 150 alebo 112. Opustite priestor alebo budovu, kde horí, alebo sa tam nachádza dym a nevstupujte tam. Ak nie je možné opustiť zadymený priestor, zostaňte v priestore, ktorý nie je zadymený a je čo najďalej od požiaru. Dvere utesnite mokrou textíliou, aby sa k vám dym nedostal, otvorte okno a upozornite na seba hlasným volaním „HORÍ", mávaním, alebo vyvesením textílie alebo časti odevu. V zadymenej miestnosti sa držte pri zemi, pretože dym stúpa hore a prikryte si dýchacie cesty vlhkou textíliou či rúškom. V žiadnom prípade sa neschovávajte. Zachovajte pokoj, hasiči k vám dorazia o pár minút.

Čítajte tiež: Podpaľača z českého Bohumína obvinili z vraždy. Hrozí mu najvyšší trest.

Ako a čím by sme sa mali pokúsiť hasiť oheň?

Pri vzplanutí oleja pri varení použite vlhkú, ale nie mokrú utierku alebo pokrievku, nepoužívajte vodu. Ak vznikne oheň v rúre pri pečení, vypnite rúru a neotvárajte dvierka. Ak sa vám vznietia elektrické spotrebiče, použite práškový alebo snehový (CO2) hasiaci prístroj, ani v tomto prípade nepoužívajte vodu. To isté platí aj pri horiacej žehličke.

Ak máme v byte protipožiarne dvere, môžeme si byť istí, že sa k nám do bytu nedostane dym z chodby?

Úlohou protipožiarnych dverí je odolávať účinkom požiaru po určitý čas. Na protipožiarne dvere sú kladené rôzne kritéria, medzi ktoré môže patriť aj dymotesnosť. Dymotesnosť požiarnych dverí je však doplnkovým kritériom. Nie je teda pravidlom, že každé požiarne dvere spĺňajú aj kritérium dymotesnosti. Návrh požiarnych dverí je súčasťou riešenia protipožiarnej bezpečnosti stavby, spracovanej špecialistom požiarnej ochrany. Výrobcovia požiarnych dverí v sprievodnej dokumentácii deklarujú všetky vlastnosti požiarnych dverí, a teda aj kritérium dymotesnosti. Vždy je teda potrebné tieto informácie a ich vlastnosti hľadať v dokumentácii, resp. v inej technickej špecifikácii, ktorá je vyhotovená ku všetkým požiarnym dverám.

Demolácia bytovky v Prešove.
Demolácia bytovky v Prešove. Foto: TASR
 
 

TIP: FOTO: Záchranári sa pozreli na 12. poschodie prešovskej bytovky, hľadali ďalšie obete.

V niektorých budovách sú hasičské prístroje. Sú situácie, keď ich neodporúčate použiť?

Hasiaci prístroj sa neodporúča použiť v prípade rozvinutého štádia požiaru, kedy by mohlo dôjsť k ohrozeniu života alebo zdravia fyzickej osoby, ktorá hasiaci prístroj používa (napríklad silné zadymenie priestoru, sálavé teplo, nebezpečenstvo výbuch a pod.). Netreba zabúdať, že vždy je potrebné použiť správny hasiaci prístroj, ktorý je určený na konkrétny typ požiaru.

Voľne dostupné sú aj požiarne hlásiče. Sú napomocné?

Voľne dostupné autonómne hlásiče požiaru môžu byť nápomocné a to najmä preto, že dokážu okamžite identifikovať vzniknutý požiar a následne začať rýchlo vydávať silný výstražný tón (siréna), ktorý môže včas upozorniť na vzniknutý požiar. Pomáha to najmä v situácii, keď sú v miestnosti spiaci ľudia. Vďaka siréne dokážu prakticky okamžite reagovať. Rýchlo dokážu evakuovať seba či iné osoby alebo zvieratá a zavolať hasičskú jednotku, prípadne, ak je to možné, dokážu včas uhasiť požiar.

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce