10. 08. 2020 19:14 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sudca, ktorý pustil Bödöra na slobodu, musel svoj verdikt vysvetľovať Súdnej rade

Čelil pritom podozreniam z konfliktu záujmov.

Sudca Michal Truban
Sudca Michal Truban Foto: TV Markíza

Sudca špecializovaného súdu na koberčeku. Michal Truban bol na Súdnej rade vysvetľovať svoj verdikt v kauze Dobytkár. Nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra v júli prepustil na slobodu. Čelil pritom podozreniam z konfliktu záujmov.

Sudcu Michala Trubana si osobitná komisia súdnej rady predvolala potom, čo sa okolo neho spustil kolotoč, keď nevzal oligarchu Bödöra do väzby.

Vo svojom verdikte dokonca nevidel ani dôvody na jeho trestné stíhanie. Najvyšší súd na to mal ale úplne iný názor, a Bödöra poslal nekompromisne za mreže.

Všetko to ešte vystupňovala informácia, že rodina sudcu Trubana dostala v minulosti od pôdohospodárskej platobnej agentúry, ktorej sa kauza dobytkár bytostne týka, dotáciu na penzión. Podpisoval ju muž, ktorý je v prípade jedným z obvinených. Truban v tom ale konflikt záujmov nevidel a o väzbe napriek tomu rozhodoval.

A aby toho nebolo málo, denník Denník N informoval, že bývalý ministerský úradník Marek Kodada, ktorý v tejto kauze s políciou spolupracuje, vypovedal, že dotácia pre sudcu bola protekčná.

Súdna rada za tým videla podozrenie minimálne z porušenie etických pravidiel. Sudca špecializovaného súdu strávil pred komisiou vyše hodinu, pri odchode sa ale vyjadrovať nechcel.

Šéf súdnej rady tvrdil, že Trubanovi položili mnoho otázok, no konkrétny byť nechcel. Komisia zatiaľ verdikt nevyriekla, chce si počkať aj na stanovisko od vedenia špecializovaného súdu.

To, či bude sudca Truban za túto kauzu čeliť až možnému disciplinárnemu konaniu, tak bude závisieť aj od stanovisko jeho šéfa, teda predsedu špecializovaného súdu. Rozhodnutie v tejto veci by mohlo byť známe do konca augusta.

Reportáž nakrútil René Medzihradský:

 


VIAC Z Domáce