10. 08. 2020 19:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Hrozivá bilancia úmrtí počas letného kúpania za tento rok

Štatistiky už zaznamenali 22 utopených.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Len za posledný týždeň sa v slovenských vodách utopilo desať ľudí, naposledy včera žena na jednom z bratislavských kúpalísk. Záchranári varujú najmä pred teplotným šokom, ktorý môže aj zdravému človeku spôsobiť infarkt.

Desať mŕtvych v auguste a dvanásť v júli. Leto sa ešte neskončilo a štatistiky už zaznamenali 22 utopených. Ľudia preceňujú svoje sily a skáču do neznámych vôd. Najčastejšie mladí, ktorí sa chcú ukázať pred kamarátmi. Najviac rizikovými sú preto jazerá a vodné priehrady. Podľa skúseností záchranárov tam prišlo o život viac ľudí než na kúpaliskách.

Teplotný šok býva jedným z najčastejších dôvodov tragédií. Aj pri krátkom pobyte na slnku sa telo zohreje na vyše 40 stupňovú teplotu. Skok do chladnej vody a rýchly prechod teplôt môže vyvolať stiahnutie ciev a šok, ktorý sa končí zlyhaním orgánov.

V horúčavách, aké hlásia tento týždeň, je aj pri vode dôležité vypiť dostatok tekutín, minimálne dva až tri litre. Nie je však jedno, akých tekutín. Alkohol otupuje rozpoznávacie schopnosti, nemusíte si tak všimnúť, že niekto vo vašej blízkosti potrebuje pomoc.

 

Komentáre ( 0)

 

VIAC Z Domáce